Přestože se blíží pomalu konec roku a práce na zahradě ustává, nicméně nyní je možné využít dobu jako vhodnou pro založení skalky. Zejména co se týče základu. Zároveň je možné sehnat i v tomto období pestrou paletu vřesovištních rostlin, které se velmi dobře uplatní i na skalce.
Správně a prakticky navržená skalka je efektivním zkrášlením každé zahrady a náležitou chloubou majitele, tj. zahradnice či zahradníka. Při samotném plánování je třeba vycházet z prostoru, který je k dispozici a také z přirozených podmínek, které zahrada skýtá.
Rostliny, které v následujícím roce umístíte do skalky, je třeba vybírat dle polohy vaší zahrady, ale i na základě toho, jak a kdy budou rostliny kvést. Podstata spočívá v rozhodnutí ve volbě typu skalky. Existuje více druhů skalek, ze kterých můžete vybírat. Jednotný postup v rámci přípravy a zhotovení základu.
Krok č.1 – náležitá příprava
Jakmile zvolíte na zahradě místo určené pro vybudování skalky, je třeba terén náležitě připravit. Zde se vyplatí nic neponechat náhodě. Čím pečlivěji bude prostor připraven, tím více si ušetříte práci posléze. Nejdůležitější práce je před samotnou stavbou, neboť je nutné zbavit pozemek vytrvalých plevelů, vybrat důkladně veškeré oddenky, plochu náležitě zrýt.
V případě hluboce kořenícího plevele, jako je svlačec, bude nezbytné použít povolené herbicidy, neboť ručně se tohoto nepřítele nezbavíte. Ohroženým místem bývá úpatí skalky, kde je vlhčí zem a mezi kameny může prorůstat plevel z okolí.
Krok č.2 – položení základního kamene
Při správném a uvážlivém postupu zvládne stavbu skalky i úplný začátečník. Je však dobré pracovat v rukavicích, které poskytnou ochranu před různými odřeninami způsobené v boji s nevyzpytatelnými kameny.
Aby skalka vypadala přirozeně a nepůsobila jako rušivý element, je třeba použít na stavbu kámen, jenž se vyskytuje v daném místě či v blízkém okolí. Někdo má potřebné kameny na své zahradě. Nasbírat kameny můžete i v polích apod.
Poskládání kamenů na budoucí skalku nelze jen tak. Pro umocnění dojmu přirozenosti je potřeba zapuštění do země. Nezbytná je taktéž stabilita kamenů, na které pak bude možné bez obav stoupat při osazování a pletí skalky. Před samotným zabudováním je dobré kameny nejdříve rozmístit a na své aranžování pohlédnout z jisté vzdálenosti. Nezapomeňte na štěrbiny pro výsadbu rostlinek. Lepší je ponechat širší mezery, které později zarostou skalničkami.
A teď už se jen kochat položeným základem vlastní skalky a čekat na jaro.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz