pórek

Co neopomenout v prosinci? Poslední měsíc pro vyrytí pórku

22.12.2018
1 890 Zobrazení

Přestože se z cibulové zeleniny pórek pěstuje v malé míře, zaslouží si nejen vaši pozornost, ale především místo ve vaší zahradě. Ptáte se proč?

Za prvé se jedná o zeleninu, která má jemnější chuť než česnek či cibule. Z tohoto důvodu ji tak mohou konzumovat i osoby, kterým právě výše zmíněný česnek a cibule nesvědčí. Za druhé je pór možné sklízet i v zimě a dopřát si ho dosytosti v kuchyni. A třetím důvodem jsou pozitivní účinky této jedinečné zeleniny na lidský organismus.

Nahlédnutí do historie

Dnešní pór, tak jak ho známe, byl vypěstován z divoké odrůdy mající domovinu v jižní Evropě a jihozápadní Asii. Nicméně jeho použití je známé již mnohem dříve, kdy byla tato zelenina zpracovávána Egypťany, Římany a Řeky. Pór byl populární zeleninou již právě ve starém Egyptě.

Zimní a letní pór

Ač se mnozí mohou domnívat, že existuje jen jeden druh pórku, není tomu tak. Rozlišujeme dva druhy – letní a zimní. Oba druhy je reálné vysadit takřka do každé zahrady. Pór dobře roste ve všech polohách. Více citlivá je tato rostlina na obsah živin v půdě a potřebný dostatek vláhy.

Letní pórek se vysévá na výsevný záhon. Sazenice až poté, co dosáhnou tloušťky brčka. Tento typ sklízíme od října do prosince. Zimní pórek se vysévá v období květen až červen. Vysazuje se o měsíc později. Sklízet ho lze po celou zimu, pokud ovšem půda nezamrzne. Tomu můžeme náležitě předejít. Jednak je reálné velmi dobře zakrýt záhon s pórkem spadaným listím či slámou.

pórku - Co neopomenout v prosinci? Poslední měsíc pro vyrytí pórku

Lepší a jistější je právě vyrytí póru. Prosinec je posledním možným měsíce, kdy je to ještě možné, než zem bude zamrzlá. V těchto dnech je ideální toto podniknout. Před vánočními svátky by už mohlo být pozdě. Vyrytý pór je vhodné přemístit do pařeniště či skleníku a zakrýt vrstvou listí. Osvědčená metoda, která je zárukou, že vás mrazy nezaskočí a budete si moci dopřát pórek po celou zimu.

Pozitivní účinky a využití v kuchyni

Pór obsahuje nejen vitamíny z řady B, C, E i PP, ale také selen, mangan, draslík, fosfor, železo, niacin či karoten. Pór dokonce v sobě ukrývá větší množství železa než špenát. Tato zelenina pomáhá při léčbě revmatického onemocnění, stimuluje mozkovou činnost, pročišťuje trávicí soustavu, pozitivně napomáhá ke snížení cholesterolu. Pórek čistí krev a má povzbuzující chuť k jídlu.

Výhodou je, že nabízí mnohostranné využití v kuchyni. Ať už v čerstvém stavu, kdy se jedná o nejlepší variantu pro vysoký obsah vitamínů a veškerých látek, ale také ho lze tepelně zpracovat. Výborná je pórková polévka, přidat ho můžete k masu, do rizota, těstovin apod. A v syrovém stavu použít místo cibule či coby zdobení na již hotové pokrmy. Pórek je vhodný i coby ingredience do pomazánek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář