Modřín krásně vynikne v zahradě jako solitér, ale navíc má i pozitivní účinky na náš organismus. Je výjimečný mezi jehličnany, každým rokem opadává, to však neubírá na jeho půvabu, na jaře vyraší nové větvičky, krásně sytě zelené. Zkuste k nim přivonět.
Vpusťte do své zahrady modřín, jehličnan, který je jediným jehličnanem, opadávajícím na podzim. Jasně zelené větvičky, které vyrůstají na jaře, obsahují silice, které pomáhají se spoustou zdravotních neduhů. Jeho domovem jsou Karpaty a Alpy. Ze samčích květů se po opylení stávají šišky. Pokud máte velkou zahradu, lze ho pěstovat jako strom. Pokud nemáte dostatek místa, sáhněte po převislém nebo zakrslém druhu.
Jak ho pěstovat
Vyberte mu v zahradě slunné, vzdušné místo. Na půdu není náročný, ale prospívá mu hlinitá a vápnitá půda, snese i kamenitou. Nejznámější je modřín opadavý, můžete ho vidět jak v přírodě, tak ve výsadbách. Jehlice raší ve svazcích, v období březen-duben. Původní druh doroste do délky až 35 m. Šišky na stromě zůstávají i několik let. Hodí se jako solitér i do živého plotu. Jehličí není nutné s příchodem podzimu vyhrabávat, dobře se rozkládá. Nízkými variantami modřínů jsou odrůdy repens a compacta.
Modřín lze vypěstovat ze semen, ale lepší je koupit sazenici s ošetřeným kořenovým systémem.
Jak účinkuje na naše zdraví
Jeho silice se využívají k inhalacím při zánětu horních cest dýchacích, dolních cest dýchacích a průdušek, také pomáhají při revmatismu.
Největší účinek má balzám vyráběný z pryskyřice, ale dá se nahradit koncovými částmi mladých větviček, sbíraných na jaře. Balzám nahradíte tak, že konce mladých větviček ponoříte do vroucí vody a inhalujete. Odvar z větviček a kůry se používá při koupeli a působí na bolesti kloubů a revmatismus. Výtažky z pryskyřice se používají i k léčbě kožních chorob.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz