hledikovka

Hledíkovka, barevná okrasa balkonů. Květy mají mnoho barevných variant

Hledíkovka se pěstuje jako letnička, na výběr je z nízkých druhů, ale i rychle rostoucích s převislými stonky. Květy doslova okouzlují množstvím barevných variant, najdou se i dvoubarevné druhy.

Hledíkovka (Nemesia strumosa) má svůj původ v Africe a je to jednoletá, balkonová rostlina. Vyrůstá do výšky 20-25 cm, je k dostání v mnoha barevných variantách. Pěstují se jak původní druhy, tak jejich různé variety, kříženci a hybridy. Pokud vysadíte různé odrůdy vedle sebe, budou přitahovat zaslouženou pozornost. Rostlina vytváří kompaktní trsy s nálevkovitými květy, které mohou být v červené, oranžové, žluté, růžové, bílé, modré a fialové. Šlechtitelé dosáhli i květů tečkovaných, jinak barevných na okrajích kalicha a podobně, stačí si jen vybrat. Hledíkovka kvete od května do srpna.

hledikovky - Hledíkovka, barevná okrasa balkonů. Květy mají mnoho barevných variant

Jak hledíkovky pěstovat

Během března a dubna si rostliny předpěstujeme ze semínek. Vyrůstají poměrně rychle. Pěstební substrát umístíme na světlé a teplé místo, kde sazeničky vyklíčí. Na venkovní stanoviště je umístíme a ž v druhé půlce května, kdy už nehrozí mrazíky. Hledíkovkám vyhovuje propustný substrát bohatý na živiny. Substrát si také můžeme připravit sami ze směsi zeminy, písku a kompostu (2:1:1). Pokud budeme zasazovat rostlinu do klasického plastového truhlíku, je lepší dát na dno drenážní vrstvu a vyvrtat otvory pro lepší odtok přebytečné vody.

Na záhon příliš vhodná není, má křehké stonky a listy jsou citlivé na přemokření, v deštivém počasí by tak mohla uhynout. Nejlépe jim bude v nádobě na balkoně. Velmi dobře vypadají i v závěsných květináčích, hledíkovky vytváří až 30 cm dlouhé převisy.

Zálivka se provádí časně ráno nebo večer. Substrát se nechá mírně vyschnout, potom teprve zaléváme. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky. Pokud hledíkovka příliš vyschne, těžko se vzpamatovává. Hnojí se 2x týdně hnojivem pro balkonové rostliny s vyšším obsahem železa. Vyhovuje jim slunné nebo polostinné stanoviště, příliš se jim nedaří na slunečním úpalu. Pokud ji po prvním kvetení sestříháme, bude kvést podruhé, až do podzimu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

4 Komentářů

Zanechte komentář