Zima se už pomalu poroučí, takže je třeba myslet na nový výsev. Ať už máte v merku zeleninu nebo květiny, ověřte si, zda jsou vaše semena z minulých sezón ještě dostatečně vitální a nepoškozená. Zjistíte to snadno – stačí provést jednoduchý test klíčivosti semen.
O tom, zda bude takový test potřeba, rozhodují dva faktory; místo, kde byla semena uložena a druh vysévané rostliny. Skladování je vlastně docela jednoduché, stačí mít temné a relativně chladné místo s nízkou vzdušnou vlhkostí. A jak je to s klíčivostí podle druhu rostliny?
- 6-7 let vydrží bez problémů semena dýní, tykví nebo melounů
- 4-6 let bez úhony přečkají fazole, celer, mrkev, košťáloviny, rajčata, listové saláty, červená řepa, hrách či špenát
- 2-4 roky zvládne petržel a ledový salát
- 1-2 roky pak můžete využít pažitku, cibuli nebo pór
Když si nejste jistí, počítejte
Pokud semínka vysypete z jejich bezpečného domova, nedozvíte se o jejich vitalitě vůbec nic. Samozřejmě, jsou-li vlhká a pokrytá plísní, pak je vše jasné. V opačném případě vám nezbude nic jiného, než je otestovat. Připravte si dostatečně velký vzorek. U velkých semen, jako je hrách nebo fazole, postačí 10 kousků, u semínek drobnějších by se jejich počet měl blížit stu. Počet si poznačte stranou na papír.
K výsevu použijte běžný zahradní substrát a mělkou misku. Nezapomeňte, že jde o výsev zkušební, není třeba zajistit rostlinkám optimální podmínky. Jejich dalším použití se totiž nepočítá – už jen proto, že je zemi svěřujeme mimo doporučenou sezóny.
- Velká semena zamáčkněte pod povrch půdy.
- Středně velká jen lehce rozhoďte po povrchu, případně mírně zamáčkněte.
- Drobná semínka překryjte pro jistotu ještě tenkou vrstvou textilie nebo papíru (v případě nouze můžete použít i čistou bavlněnou utěrku).
Náš tip: Nejdrobnějším semínkům postačí k úspěšnému vyklíčení i vrstva vlhké vaty.
Během dvou až tří týdnů by měla všechna zdravá semínka vzejít. Dejte jim trochu času na růst, a pak je spočítejte. Je-li miska plná a klíčivost jasně přesahuje polovinu, nemusíte se o zdraví svých semen bát. Budou naprosto v pořádku a výsadba z nich bude hojná.
Klíčivost pod hranicí 50 % (ale větší než 30 %), je také v pořádku. Zařiďte se ovšem při výsevu podle toho a zdvojnásobte počet použitých semen. Vzejde-li jich šťastnou náhodou víc, zkrátka je vyjednotíte.
A nakonec semena, jejichž klíčivost nedosahuje ani 30 %, bez milosti vyhoďte a pořiďte si nová. Nemá cenu zachraňovat něco, z čeho nebudete mít užitek. Výjimku tvoří samozřejmě jen vzácná semínka získaná třeba přes index seminum. Nikdy je však nevysévejte jen do jedné nádoby. Kdyby se cokoliv pokazilo, přijdete o poslední možnost, jak vzácné rostlinky zachránit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz