pryskyřník

Plnokvěté pryskyřníky kvetou i dva měsíce, potřebují však hodně vody

Na první pohled by plnokvětý pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus ) s naším nejznámějším zástupcem toho rodu, pryskyřníkem prudkým (Ranunculus acris), přiblížil jen málokdo. Ovšem podíváme-li se dobře na stavbu květů, budeme mít za chvíli jasno.

Pokud jste si někdy užívali dovolenou na Kypru nebo v Řecku, určitě vás tato nádherná rostlina, rostoucí na slunných stráních nebo pod řídkými keři, zaujala na první pohled. Zpeřené růžice laločnatých listů uprostřed propůjčují život asi půl metru vysokému stonku, nesoucímu doslova nálož pestrobarevných květů. Barvy velmi pestře přecházejí mezi bílou, růžovou, červenou a oranžovou, a květy samotné často najdete ve vázách na stolech restaurací nebo kancelářských budov. Kromě své krásy nabídnou totiž i značnou trvanlivost.

Pár slov o okrasném pryskyřníku

Pryskyřník asijský pochází z východu. Patří mezi více než 550 druhů pryskyřníků, rostoucích po celém světě (vyjma Antarktidy). Je mírně jedovatý, stejně jako většina jeho příbuzných. I u nás roste ve volné přírodě několik jeho příbuzných. Nejznámější je právě pryskyřník prudký, z něhož mají strach zejména chovatelé drobného zvířectva v čele s králíky. I malé množství čerstvých natí totiž dokáže jejich zvířata otrávit. Naopak usušený pryskyřník významnou část své jedovatosti ztrácí.

Dvě stálice pro růst pryskyřníku: slunce a voda

Pro výsadbu pryskyřníku volte spíše neutrální půdu, propustnou, a co nejvíce kyprou. Pryskyřník totiž vyrůstá z hlíz, a ty se v udusané zemině rozvíjejí a rozmnožují jen neochotně. Vybírejte spíše slunečná stanoviště nebo světlý polostín. Například v asijských zahradách, kam pryskyřníky neodmyslitelně patří, je vysazují zejména do stínu menších keřů a stromků.

pryskyřník asijský - Plnokvěté pryskyřníky kvetou i dva měsíce, potřebují však hodně vody

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                               Pryskyřník asijský

Místo musí být také snadno dostupné, neboť pryskyřníky se neobejdou bez vydatné zálivky. Je-li půda výživná, pak se bez hnojiva obejdete. V opačném případě doporučujeme 1x do měsíce přidat do zálivky tekuté hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Náš tip: Okrasné pryskyřníky se v obchodech objevují už během února. Zemi je však svěřte nejdříve v březnu, kdy už není půda hluboce promrzlá. Pěstovat se dají i doma v květináči, musíte však myslet na jejich letnění na slunném balkonu nebo terase.

Kvetení a zimní odpočinek pryskyřníku

Budete-li se o rostliny dobře starat, potěší vás v květnu a červnu (ale leckdy ještě i o něco později) záplavou trvanlivých květů. Stonky po odkvětu ihned ostříhejte, podpoříte tak tvorbu dalšího květenství. Jediné, co by mohlo krásu pryskyřníků narušit, je silný vítr. Nerostou-li tedy na chráněném místě, vyvažte stonky raději k nějaké opoře.

Náš tip: ve váze vydrž věty krásné až 14 dní, musíte jim pouze pravidelně vyměňovat vodu.

Jakmile pryskyřníky odkvetou, začnou se pomalu stahovat zpět do své hlízy. Jakmile zežloutnou i poslední listy, hlízu vyjměte a uskladněte na suchém a tmavém místě. Na jaře hlízy před výsadbou namočte na dvě až čtyři hodiny do vlažné vody.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář