Jednocení, tedy protrhávání rostlin je jednou ze zásadních činností při pěstování plodin z drobných semínek. Ta totiž nemůžete sít odděleně, ale většinou je vyséváte do řádků nebo do hnízd. Jednocení potom zajišťuje rostlinám úspěšný růst a vám bohatou úrodu.
Jakých plodin se jednocení týká
Jednocení se týká všech plodin, které se vysévají do řádků, jako je mrkev, petržel, ředkvičky, cibule, řepa či špenát. Dále se týká plodin, které se doporučuje vysévat do tzv. hnízd (několik semínek do jednoho hnízda, přičemž na jednom řádku máme několik takových hnízd) – sem patří třeba červená řepa.
Jak a kdy jednocení provádět
Jednocení je potřeba provádět dostatečně brzy, aby rostliny mohly dále růst, ale zase už by se měly dobře trhat. Například u mrkve, kterou jste vyseli v březnu, nastává ten vhodný čas většinou na konci dubna. Jednocení je lépe provádět po dešti, než když je půda zcela vyschlá. Vždy ponecháme ty nejlepší, nejzdravější a nejsilnější rostliny a ostatní bez milosti vytrháme.
Jaká je optimální vzdálenost
Optimální vzdálenost ponechaných rostlinek se řídí konečnou velikostí rostliny. U mrkve a petržele stačí mezi rostlinami např. jen 2–3 cm, u cibule 3 cm, u pastináku 8–10 cm, u červené řepy 18–20 cm atd.
A co po protrhání
Záhon po protrhání zalijte a můžete i přihnojit, hodí se kombinované hnojivo v množství cca 30 g na 1 m2. Po protrhání nemusíte hnojit jen mezi řádky, ale je možné rozhodit hnojivo po celé ploše záhonu. V zalévání a hnojení potom pokračujte po celé vegetační období.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz