Sedmikráska, které se také říká husí kvítko, matečník, hladověnka či zapomenutka. Nedá se zajisté zapomenout na dětská léta a pletení věnečku ze sedmikrásek. Od mnoha jiných rostlin však kvete prakticky pořád a právě zjara obsahuje nejvíce účinných látek. Jedlé květy zpestří jarní jídelníček a umí být prospěšné i jinak. Dokonce dokážou pomoci i v boji s jarní únavou.
Už jen samotné sbírání květů má velmi pozitivní vliv na vaši kondici, byť se jedná o nenáročný, ale zato různorodý pohyb, tj. chůze, dřep, předklon apod. To vše vás pěkně protáhne a posílí i nějaký ten sval. A chození venku má blahodárný účinek na psychickou i fyzickou stránku.
Drobná rostlina s léčivými účinky
Sedmikráska je vytrvalou rostlinou z čeledi hvězdnicovitých, dorůstá maximálně do výše 10 centimetrů, typickými znaky jsou sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici, ze které vyrůstá bezlistý jednoúborový květní stvol. Sedmikráska má bílé květy s narůžovělými okvětními lístky a žlutým středem. Rostlina roste po celé Evropě, ale také ji najdeme v Austrálii, Americe, na Novém Zélandu v travnatých společenstvech. Je velmi odolná vůči mrazu. Ke svému zdárnému růstu potřebuje dostatek slunečního svitu. Sbírat je možné prakticky po celý rok.
Sbírají se především bílo-žluté kvítky, v lidovém léčitelství se využívají i listy. Květní úbory v sobě ukrývají prospěšné látky, jako jsou flavonoidy, třísloviny, silice, pryskyřice, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky. Ze sedmikrásky je možné připravit odvar, sirup, čaj, tinkturu či balzám. Využití je možné i v kuchyni. Sedmikráska je zdravou ingrediencí do jarních salátů, polévek, omáček, pomazánek či jen efektivní ozdoba na chleba.
Správné uchování
Nejlepší je konzumace a zpracování čerstvě nasbírané sedmikrásky. Nikdy nedávejte uchovat do mrazáku. Květy je možné na pár dní uchovat v lednici, ale nemyjte je, tím by došlo k jejich poškození. Jen je zkontrolujte, aby na nich nebyl hmyz, hlína apod. Stejně tak můžete květy sedmikrásky usušit pro pozdější využití.
Čím vším je sedmikráska prospěšná?
Působí proti jarní únavě, je účinná při kašli a zahlenění dýchacích cest, pomáhá při potížích s ledvinami, podporuje činnost žlučníku, jater, odvodňuje, ulevuje při zažívacích potížích. Působí coby silný antioxidant, posiluje přirozenou obranyschopnost, zevně hojí různé kožní potíže, využívá se na špatně hojící rány, má pozitivní vliv na zlepšení pokožky a léčí akné, lupénku i bércové vředy.
Mohlo by vás zajímat
Sedmikráska kvete od konce února až do listopadu, při mírné zimě dokonce celoročně. Pro své léčebné účinky se rostlina začala používat již ve středověku a to zejména v případě špatně hojících se ran. Vzhledem k tomu, že náleží mezi medonosné rostliny, je tak bohatým zdrojem nektaru pro včely. Pěstuje se také uměle coby okrasná rostlina. Šlechtěné odrůdy však nemají léčivé účinky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz