Pokud budete chvíli pozorovat kočky, které se okolo šanty kočičí ochomýtají, velmi brzy pochopíte, proč získala takovou přezdívku. Za vše může vylučování speciálních omamných látek. Na lidi však šanta kočičí naštěstí tímto způsobem nepůsobí. Může jim však nabídnout mnohé další benefity.
Po odborným názvem ji můžete znát jako Nepeta cataria, ale poměrně rychle si vžil i anglický název catnip. Už zdálky vás oslní její nepřehlédnutelné fialové květy, zblízka se o to pak postará okouzlující mátovo-citronová vůně.
Šanta kočičí na zahrádce
Ve své italské vlasti se vyskytuje jako běžná divoká rostlina. U nás se jako dekorativní prvek zahrady uplatní zejména ve skalkách nebo na svazích, kde jiné zelené krasavice příliš nerostou. Ale ceněna je i pro své léčivé účinky. Může vám pomoci během období nachlazení a chřipky, výrazně ovlivňuje trávicí systém a zmírňuje bolest v kloubech. Nízké pěstební nároky, vysoká odolnost, léčivé vlastnosti a krásný vzhled z ní dělá nepostradatelnou součást snad každé jen trochu užitkové zahrádky.
Jak šantu pěstovat
Tahle vytrvalá bylina se cítí nejlépe na slunném nebo mírně stinném místě. Může se vytáhnout až do výšky 120 cm a vykvétá od června do září. Nejlépe roste na lehkých, propustných a minerálních půdách. A i ve vyšších polohách je plně mrazuvzdorná, nevyžaduje tedy žádnou dodatečnou ochranu. Hned po odkvětu je pouze třeba ostříhat květní stvoly, aby se rostlina tvorbou semen zbytečně nevysilovala.
Počítejte však s tím, že láká kočky, které ji dokáží v případě většího nájezdu opravdu silně poničit. Nemohou za to, šanta totiž vylučuje nepetalakton, který vyvolává u koček při vdechnutí euforické pocity, trvající až několik minut. Ne nadarmo se proto této bylince přezdívá kočičí kokain nebo kočičí droga.
Šanta jako léčivá rostlina
Má rychlý uklidňující účinek na organismus, výrazně ovlivňuje zažívací systém a používá se i k léčbě onemocnění ledvin a jater, stejně jako vítaná pomoc pro období nachlazení a chřipky. Odvar z šanty také zmírňuje příznaky revmatismu a artritidy včetně bolesti. Olej ze šanty pak skvěle odpuzuje nejrůznější druhy hmyzu, včetně komárů.
Své uplatnění však najde i v kuchyni. Její listy se skvěle hodí především jako aromatické koření pod maso. Jemně nasekané pak skvěle doplní i saláty, polévky a omáčky .
Čaj ze šanty na všechny nemoci
Ano, takovou přezdívku skutečně má. Budete potřebovat lžičku čerstvých listů nebo půl lžičky sušených. Vložíme je do sklenice vroucí vody a chcete asi 20 minut zakryté louhovat. Přeceďte a vypijte, pro úlevu od akutních obtíží klidně i několikrát během dne. Pomůže vám i s nespavostí a navodí dobrou náladu. A v neposlední řadě chutná skutečně skvěle.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz