Jak je to s pěstováním mateřídoušky? Kdy je vhodná doba pro sběr a jaké blahodárné účinky má tato bylina? S čím vším vám pomůže a jak ji efektivně používat vnitřní i vnější cestou?
Hned v úvodu je třeba zmínit, že mateřídouška u nás patří mezi ohrožený druh rostlin, které následkem průmyslového hnojení se z luk bohužel vytrácejí. Přestože není zákonem chráněná, tak nehledě na absenci v zákoně je její vykopávání v přírodě a přenášení do své zahrádky hazardem. Rovněž i šance, že se uchytí je velmi málo pravděpodobná. Lepší je si vypěstovat vlastní bylinku na zahrádce.
Pěstování a sběr mateřídoušky
Jedná se o velmi nenápadnou bylinu, která vyniká krásnou vůní i barvou. Mateřídoušku si úspěšně můžete vypěstovat nejen na zahrádce, ale také doma v interiéru.
Bylina má ráda slunce a naopak jí nesvědčí nadměrná vlhkost. V době květu a na podzim je vhodné mateřídoušku pravidelně seřezávat, neboť se poté stane statnější a více se i rozroste. Lístky mateřídoušky krásně voní a to i v suchých vazbách vytváří nádhernou dekoraci. Mateřídouška kvete od května do září. V době kvetení se sbírají lístky. Ke sběru se používají nůžky, aby nedošlo ke zbytečnému poškození rostliny.
Bylinu sbíráme za suchého počasí, ideálně kolem poledne, kdy mateřídouška obsahuje nejvíce silic. Suší se v malých vrstvách, ve stínu a dobře větraném místě. Pokud zvolíte umělé sušení, nesmí teplota přesáhnout 35 °C. A právě pro obsah silic, flavonoidů a dalších látek je bylina velmi ceněná.
Mateřídouška je však i osvědčené koření, které se používá především ve francouzské, německé a italské kuchyni. U nás je známá více méně jako likér, jenž se připravuje velmi snadno a to louhováním ve zředěné lihovině.
Účinky mateřídoušky
Bylina, která navozuje klid, pomáhá při bolestivé menstruaci, při bolestech hlavy, závratích, nervových slabostech, zažívacích potížích, při onemocnění močových cest, únavě, ranním kašli, obrně, roztroušené skleróze, slabosti svalů, žaludečních křečích. Mateřídouška pomůže i s usnadněním porodu, ale také při revmatismu, pohmožděninách, modřinách, otocích, hematomech, při bronchitidě, zánětu průdušek, při černém kašli, zápalu plic, nespavosti, nachlazení i prochladnutí, epilepsii apod. Vskutku velmi ocenitelná bylinka s význačným léčivým účinkem.
Způsoby použití mateřídoušky
Z byliny si můžete připravit koupel, ale také tinkturu, olej, bylinný polštářek. Osvědčený je čaj z mateřídoušky, kdy jedna vrchovatá čajová lžička se spaří ve ¼ litru vřelé vody a krátce se vyluhuje.
Vyzkoušet můžete i účinný sirup z mateřídoušky, kdy nasbíranou nať a květy při ukládání do sklenice mírně navlhčíte rukou, vrstvy se zasypou přírodním cukrem a poté vše silně stlačit. Celé se nechá stát na slunném místě po dobu cca tří týdnů. Stonky a květy jsou po scezení prosycené cukrem, proto je propláchněte vodou a tu přilijte do sirupu. Tekutinu na slabém ohni odpařujte, nesmí se však ale vařit. Konzistence sirupu nesmí být řídká, ale také ne hustá, proto ho nechte jednou či dvakrát na zkoušku vychladnout.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz