plisen

Šedá plíseň vám může zcela zničit úrodu jahod i další plodiny

Snad nejhorší chorobou, která se vám na zahradě může objevit, je šedá plíseň. Co postihuje, jak se proti ní bránit a jaká je prevence?

Co je plíseň šedá

Plíseň šedá neboli botrytida (Botrytis cinerea) je houbovitá choroba, která napadá zejména plody (někdy i květy). Poznáme ji podle charakteristického šedého povlaku. Tato choroba bohužel mrazem nezanikne, neboť přezimuje v pletivu napadených rostlin, jejich částí nebo i v kompostu.

Co plíseň šedá může na zahradě napadnout

jahody plisen - Šedá plíseň vám může zcela zničit úrodu jahod i další plodiny

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Plíseň šedá nejčastěji napadá jahodníky, resp. jejich zrající a zralé plody. Dále pak může napadnout i ostružiny, maliny, angrešty, révu vinnou, kořenovou zeleninu, hlávkové zelí, rajčata nebo květy růží či kosatců a další rostliny.

Kdy se choroba nejvíce šíří

Plísni vyhovují teploty mezi 15 a 25 °C a relativně vysoká vzdušná vlhkost (tedy po dešti). Choroba pak nejprve napadá oslabené rostliny, a to ve všech jejich fázích.

Jak s plísní bojovat

Jestliže si všimnete šedého povlaku na ovoci nebo na květech růží, pak vám pomůžou jen postřiky povolenými fungicidy, kromě toho je dobré, když všechny napadené části rostlin ostříháte a spálíte – nikdy je nedávejte do kompostu.

Prevence

Zdaleka nejúčinnější je však prevence. Vyplatí se investovat čas i peníze do vyhledání odrůd, které jsou vůči této plísní nejvíce rezistentní (z jahod jsou to například „Emily“, „Karmen“, „Prima“, z ostružin pak „Thornless Evergreen“, z vinné révy „Red Globe“ nebo „Moscato d´Amburgo“ atd.). Vhodné je pěstování ovoce a zeleniny na vzdušných místech a s optimální hustotou porostu, aby nedocházelo k zapařování. Dbejte také na to, abyste žádné rostliny nepřehnojovali dusíkatými hnojivy, obvykle jsou lepší hnojiva s vyšším obsahem draslíku a fosforu. U jahod pomůže mulčování a podpírání plodů, aby neležely na vlhké zemi.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít