svestky

Které ovocné odrůdy dozrávají v červenci

V červenci se konečně dočkáte svého pěstitelského úsilí v podobě sladkých plodů. Dozrávají totiž rané odrůdy jablek, hrušek, meruňky, broskve, švestky aj. Které ovoce dozrává a je možno česat již v červenci? A jak je zpracovat?

Rané odrůdy jablek

Rané odrůdy jablek, jinak také letní jablka, jsou například „Průsvitné letní“, „Julia“, „Mantet“, „Hana“, „James Grieve Red“ a „Primula“. Jedná se vesměs o jablka, která jsou vhodná k přímému konzumu. Po utržení nevydrží dlouho v dobré jakosti a rychle se kazí. Nechte je tedy na stromě až do té doby, kdy je chcete skutečně zkonzumovat. Tato jablka jsou kyselejší a šťavnatější.

Rané odrůdy hrušní

I mezi hrušněmi se najdou rané odrůdy, známé jako letní hrušky. Patří sem například „Červencová“, „Clappova“, „Alfa“, „Laura“ a „Radana“. Ponechte je na stromě až do doby těsně před konzumací. Když je sklidíte pozdě, budou moučnaté a měkké. Jediná raná odrůda, kterou lze skladovat až 10 dní, je „Petersbirne“.

broskve - Které ovocné odrůdy dozrávají v červenciRané odrůdy meruněk

Rané meruňky jsou například „Leskora“, „Lejuna“, „Karola“, „Velkopavlovická“ a „Vesna“. Je dobré česat je ve stavu těsně před dosažením plné zralosti, jinak budou tvrdé a nezměknou ani uložením poblíž okna. Meruňky jsou určené k přímé konzumaci, zmrazení, k výrobě kompotů i marmelád.

Rané odrůdy broskví

Mezi rané odrůdy broskví patří například „Favorita Morettini 3“, „Starking Delicious“ a „Sunhaven“. Jsou zralé tehdy, když dosáhnou zbarvení, které odpovídá příslušné odrůdě. Broskve se těžko převážejí, protože každý otlak je na jejich slupce vidět. Jsou vhodné k přímé konzumaci, konzervování ve formě kompotů nebo marmelád.

Rané odrůdy slivoní (švestek)

Rané odrůdy švestek dozrávají teprve koncem července. Patří sem „Brněnská“, „Ruth Gerstetter“, „Lützelsachsenská“ a „Bryská“. Většinou dozrávají postupně, a tak je lepší je protrhávat než očesat celý strom najednou. Švestky česejte v době konzumní zralosti, jinak se nerozvine jejich chuť a aroma.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít