Zdálo by se, že na přilákání mnoha ptáků do krmítka potřebujeme mít hlavně správné krmítko. Ale pravdou je, že ptáci si příliš nevybírají z tvarů krmítek, ale spíše z potravy, kterou jim nabídneme. Takže hlavní zásadou pro krmítko je, aby bylo kryté proti větru, dešti a sněhu, případně i proti přímému slunci, aby zde ptáci mohli bez problémů zobat.
Co sypat ptáčkům do krmítka
Pro různé druhy ptáčků je zejména třeba, aby nasypaná potrava byla pestrá. Na lojové koule a slunečnicová semínka nalákáme jen sýkorky – a to ještě lojové koule ocení spíš na jaře, kdy si zakládají nová hnízda a vyvádějí mladé.
Pro přilákání dalších ptáků je nejlépe použít krmné směsi, které obsahují sušené a drcené obilí, semena, bobule, lískové a burské oříšky, piniová semínka a konopí. Směsi můžeme koupit buď hotové, nebo si je doma sami vyrobit. Někteří ptáci (například kosi a drozdi) ocení jablka.
Co sypat koroptvím a bažantům
Máte dům na konci vesnice blízko u pole? Pak můžete vyrobit zásyp pro koroptve a bažanty, kteří se ukrývají v houští a keřích kolem polí. Nasypte jim např. do kryté velké bedny lisované seno, obilí, kukuřici a různá semena.
Co nasypat sovám
Slyšíte občas nad vaší zahradou zahoukat sovu? Zkuste v zahradě (na tichém místě) nebo za plotem postavit na 4 kůly stříšku a pod stříšku nasypte semínka, ořechy a bukvice.
Co naopak ptáčkům do krmítka nesypat
Do krmítek rozhodně nesypte zbytky potravy a jídel, ani např. sušené pečivo. Ptáčkové nejsou na takovouto potravu zvyklí, a mohla by jim způsobit spíš potíže, než aby jim pomohla.
Jaké ptáky nekrmit a přenechat jejich krmení odborníkům
Raději nekrmíme dravé ptáky, protože potřebují masitou potravu, takže jejich krmení přenecháme myslivcům a lesníkům. Stejně tak nekrmíte vodní ptactvo, které zase přenecháme na starost rybářům, kteří přesně vědí, jak tyto ptáky v zimě dokrmovat.
TIP:
Vše pro zahradu, domácí potřeby a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování.
sazenicka.cz
Ráda bych se v souvislostí s tímto článkem podělila o naši zkušenost. My krmíme slunečnicí, ovesnými vločkami, vlašskými a lískovými ořechy, plus občas lojovka (vrabci jsou schopní ji zlikvidovat během půldne). Sem tam zkoušíme něco nového, aktuálně to jsou kroupy a chia semínka. Samozřejmostí čerstvá vodička, v létě jsou zdroje v okolí vyschlé a v zimě zase zamrzlé, takže i vodu ptáčci berou s povděkem. Přikrmovali jsme i na jaře a v létě, to je zvláště důležitá hygiena, aby se nešířily nemoci. V létě jsem ovoce nedávala, lákalo hmyz a rychle osychalo. Aktuálně máme od loňského podzimu napočítáno 13 druhů. Mezi nejčastější návštěvníky celoročně patřila hrdlička zahradní, vrabec domácí i polní. Téměř celoročně se objevovala i sýkora koňadra a s menší četností i modřinka. S vrabci se často především od jara do podzimu objevoval zvonek zelený. Na jaře nás navštívila opakovaně pěnkava obecná, červenka obecná, kos černý a holub hřivnáč. V létě několikrát přiletěl hýl obecný a dlask tlustozobý. V současné době je na krmítku čím dál častěji i brhlík lesní. Některé druhy jdou čistě po slunečnici, jiné pak zkouší vše. Jinak veškeré jmenované druhy kromě kosa (ten si chodil pro jablka minulou zimu) jsme nalákali na slunečnici. Vůbec nevadí, když vám některé druhy pohází zrníčka po zemi (typicky vrabci a hrdlička), mnoho druhů raději než na krmítko bude navštěvovat trávník pod krmítkem a vyzobávat zapadlá zrníčka. Určitě je důležité kontrolovat čerstvost nabízené potravy, zvláště pozor na žluklé ořechy nebo plesnivějící ovoce na krmítku, aby ptáčkům nebylo špatně. Nebojte se ani zajít do lesa a ptáčkům sehnat jeřabiny, ptačí zob a podobné dobroty. 🙂 Důležité je také umístění krmítka, aby byli ptáčci v bezpečí, velmi zákeřné jsou kočky. Z toho důvodu musí být krmítko umístěné dostatečně vysoko a také dost daleko od keřů a stromů, aby kočky neměly šanci. Uvádí se výška a vzdálenost okolo 1,5-2 metrů. Nemůžu každému doporučit celoroční krmení, někteří odborníci jsou proti a je pravdou, že při nedodržování hygieny můžete ptáčkům spíš ublížit, než pomoct. Můj tip, jak přilákat na krmítko co nejvíce ptáčků tedy je, začít krmit ještě před příchodem největších mrazů, třeba už v říjnu. Ptáčci si zvyknou, že je na daném místě zdroj potravy a určitě nebudete mít o krásnou podívanou nouzi. 🙂
Rady jsou velmi moudré,pokusím se zjistit kde seženu piniová semena. Jinak ptákům sypu denně,jednak do dvou miniaturních krmítek kde se k zobu dostanou jen menší ptáci a taky sypu pod krmítko kde přilétají hrdličky.Ty pilně pomáhají hejnu 20-ti vrabců.Sypu jim žluté a červené proso,loupanou slunečnici a pšenici.Není drcená a všímám si že se jim moc dobře nepolyká.Jak asi drtit ? Hmoždíř? Mixér?Něco vymyslím.V zimě dostávají nakrájený vlašský ořech,to milují všichni včetně sýkorek.
Denně mě hejno již čeká ,sedí u krmítek a na dlouhém keři který odděluje trávník od veřejného chodníku.V tom hustém keři nacházejí dobrý úkryt před dravci.Několik minut jsem pozoroval útok krahujce,nevyšel mu ,nemohl za vrabečkem do keře přesto že se o to pokusil.Kočky tu nemáme a pejsci vedení na vodítku o ně zájem nemají.
Konstrukce krmítek je taková aby ptáček musel pouze stát na bidélku a k zrnu se dostane pouze hlavou.Je vyloučené aby se tam dostal i trus.Krmítka jsem vyrobil z malé bílé plastové lahve na pilulky nad které jsem umístil stříšku tak nízko aby vešla jen hlavička.Je vyloučeno aby se tam sebemenší ptáček nějak otáčel a mohl znečisťovat.Přesto obsahově do každého krmítka vejde 3-4 čajové lžičky směsi kterou jim tvořím z výše vypsaných semen.Krmení navštívil i strakapoud i brhlík.Kosi a drozdi si najdou na zemi .V zimě dostávali kousek hrozna které jsem na keř přivázal při zemi,to si z chutí vzali.Těším se že tu mám takové hejno které se nikam daleko nevzdaluje a velmi to prostředí oživuje.Zdravím autorku.Důchodce z Kopřivnice.