Jestli jste majiteli domácího ibišku (Hibiscus rosa-sinensis), pak určitě chcete, aby vám alespoň jednou do roka vykvetl. Dosáhnout toho není těžké, ale chce to vědět, jak na to. Takže pěkně po pořádku – začneme od toho nejdůležitějšího.
Světlo
Ibišky potřebují k vykvetení především dostatek světla. Proto je buď od června do září můžeme letnit na slunném místě, ovšem nikoliv na přímém slunci – takže nejlépe na východní straně, a ne třeba na jižní či západní, kde letní sluníčko praží nejvíce a nejdéle. Druhou možností je dopřát ibišku dostatek slunečního světla doma, a to tak, že jej dáme k oknu, ke dveřím na terasu nebo do zimní zahrady.
Voda
Další důležitou součástí pěstování ibišku je zálivka. Ačkoliv by se mohlo zdát, že ibišek k vykvetení potřebuje hojnou zálivku, není tomu tak. Zalévejte spíše mírně, hlavně nesmí být půda stále vlhká, protože pak hrozí hniloba kořenům rostliny.
Hnojivo
Třetí podmínkou je hnojivo. Hnojit musíte během celého vegetačního cyklu od jara do podzimu jednou za 14 dní, v době kvetení dokonce jednou týdně. Menším rostlinám stačí tyčinkové hnojivo, které se uvolňuje postupně po celou dobu vegetačního cyklu. Větší rostliny potřebují pravidelně hnojit hnojivem rozpustným ve vodě.
Zazimování
Aby nám ibišek nevytvářel dlouhé a světlé výhony místo kvetení, měli bychom jej v zimním období z přetopeného obýváku dát zazimovat do chladnější místnosti, kde se teplota bude pohybovat od 10 do 15 °C.
Řez a tvarování
Ibišek můžeme prořezat a vytvarovat brzy na jaře, nejlépe ještě v únoru. Výhony si vyrazí rychle, takže se nemusíme bát hlubšího zásahu. Během další vegetace už jen uštípáváme příliš dlouhé výhony.
Rozmnožování
Pokud se nám naše rostlina líbí a chceme si ji rozmnožit, stačí uštípnuté výhony zastrčit do půdy, popřípadě přikrýt sklenicí. Zakoření se obvykle všechny. Takto můžeme získat i rostliny, kterými obdarujeme naše přátele.
Přesazování
Na jaře můžeme celou rostlinu přesadit. Vyměníme tak kompletně půdu (volíme zahradnický substrát s obsahem rašeliny) a nějaký čas nemusíme přihnojovat. Přesazování doporučujeme jednou za 2 roky, a to zvláště u velkých rostlin.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Nepovažuji se za odborníka, ale chci se podělit o zkušenosti z pěstování ibišku. Rostlinu zimuji v místnosti při teplotě okolo 10 -15 stupňů u okna na jih, V tomto období omezím zálivku na minimum a rostlina ztratí většinu listů. Na jaře dám ibišek ven, na jižní stranu domu a začnu s přiměřeným zaléváním a přihnojování NPK. V plné vegetaci zalévám dle počasí i dvakrát denně a na rostlině vykvétá desítky květů. Fotografie je pořízená 20.6.2018 a kvete i v tomto období.
https://www.zonerama.com/plachy/Album/4593842