Kalina v našich zahrádkách není žádným nováčkem. S oblibou ji vysazovaly už naše babičky. Nakvétá plochým nebo kulovitým květenstvím krémově bílých květů, pod jejichž množstvím se ohýbají větve.
Kalina obecná (Viburnum opulus) není žádnou novinkou, k dostání je u nás mnoho druhů, ale k nejoblíbenějším patří kalina obecná. Najdeme ji téměř v celé Evropě, s výjimkou severu a jihu Evropy. V přírodě vyhledává živné půdy, roste v pobřežních křovinách, v lužních lesích, na křovinatých stráních, většinou v jílovitých půdách. Z tohoto původního druhu bylo odvozeno několik kultivarů.
Od bílých květů po červené plody
Roste jako opadavý keř, který dosahuje 1-5 m výšky. Má vstřícné, laločnaté listy, připomínající javor. Na podzim se barví do červených a oranžových tónů. Na jaře krásně vykvétá plochým nebo kulovitým květenstvím krémově bílých lístků. Z květů se můžeme těšit od května do června.
V průměru mají 5-10 cm. Uprostřed jsou menší, plodné kvítky, které obklopuje věneček větších, sterilních květů. Z prostředních kvítků na podzim dozrávají drobné, červené plody působící dekorativně, jsou však jedovaté. Peckovice vydrží na keřích poměrně dlouho.
Kalina má několik atraktivních kultivarů
Jemné růžové odstíny květů získává kultivar Roseum, který však neplodí. Aurum překvapí zlatými lístky. Nanum je zakrslá forma, dorůstá okolo 0,5 m až 1 m. Xanthocarpum zdobí svazky žlutých plodů a Compactum roste pomalu a kompaktně. Bobule Pink beauty mění během dozrávání barvu od světle růžové po tmavorůžovou až po modročernou.
Jak kalinu pěstovat
Při koupi vybírejte kusy, které mají alespoň tři silné výhony. Jámu vyhloubíme přibližně dvakrát širší, než je kořenový bal. Zeminu můžeme obohatit o vyzrálý kompost. Rostlině vyhovuje půda spíše těžší a vlhčí, ale dobře propustná.
Aby vám kalina krásně kvetla bude potřebovat dostatek sluníčka, proto vybírejte slunečné nebo mírně polo-stinné stanoviště. Závlaha je důležitá zejména v prvních dvou letech, než se kořeny dobře rozvinou. Vítr a mráz toleruje bez problémů.
Kaliny snáší řez poměrně dobře. Odstraňujeme přestárlé a poškozené výhony, na škodu není ani občas hustě rostoucí keř prosvětlit. Podle potřeby můžeme tvarovat a udržovat pěkný a požadovaný tvar. Velmi brzy po odkvětu lze keř seříznout do výšky 30 cm nad zemí, kalina potom zůstane nižší, kompaktní a zahuštěná. Ale není třeba, pokud vám nevadí, že bude vyšší.
Do skupin i jako sólo kráska
Kalinu můžeme vysadit do skupin složených z jednoho druhu, stejně tak i z více druhů. Vzhledem k tomu, že dosahují běžně i 4 m, používají se jako živé ploty nebo dělící stěny. Pěkně vypadá vedle šeříku, javoru, muchovníku, okrasných třešní nebo bezu. Pokud vysadíte několik druhů kalin vedle sebe, neuděláte chybu.
Bázlivec kalinový dokáže keřík zničit
Je to nenápadný, asi půl centimetru velký brouček. Samice v létě a na podzim klade do větviček kaliny vajíčka, kde také přezimují. Z vajíček se na jaře líhnou housenky, které vykousávají díry do listů. Do půli června se zakuklí a vylíhnou se žraví brouci.
Pokud na jaře zjistíte napadení, je nutné provést radikální řez už v březnu, aby vám bázlivec nezlikvidoval celý keř. I za cenu toho, že se nějakou dobu budete muset obejít bez květů. Někdy postačí odstranit jen poškozené letorosty.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz