kalina

Kam se hodí stálezelené a kam opadavé stromy a keře

Oba druhy stromů a keřů mají v zahradě své nezastupitelné místo a vy byste je měli jen vhodně kombinovat a využívat. Není dobré zaměřit se jen na jeden druh, protože oba mají své výhody i nevýhody.

Výhody stálezelených keřů

Stálezelené keře neopadávají, nebo alespoň neopadávají všechny jejich listy či jehličí najednou. Zhruba jednou za 2–3 roky se hlavně jehličí postupně obměňuje, nicméně keř či stromek zůstává stále zelený.

Nevýhody stálezelených keřů

Tyto keře a stromy jsou pořád „stejné“ – na jaře, v létě, na podzim, v zimě – pořád totéž, což by v zahradě působilo staticky a časem i dost jednotvárně.

Kam se hodí stálezelené keře

Stálezelené keře mohou být jak jehličnaté (smrk, borovice, borovice kleč), tak listnaté (bobkovišeň). Hodí se určitě na tvorbu živých plotů, a to zejména z těch stran, které vedou do silnice, ulice, nebo k sousedovi, se kterým zrovna dobře nevycházíte. Také se dají využít na zakrytí nevzhledných částí zahrady, jako je například kompost. Zajímavé stálezelené keře využijte jako solitéry. A koneckonců i do nádob jsou menší kultivary jako stvořené.

borovice klec - Kam se hodí stálezelené a kam opadavé stromy a keře

Zdroj foto: cs.wikipedia.org              Borovice Kleč

Výhody opadavých keřů

Opadavé keře vám zahradu zdynamičtí. Na jaře budou rašit lístky a květy, v létě dozrávat plody, na podzim se listí zbarví všemi podzimními barvami. Na zimu listí zcela opadá, ovšem taková zasněžená jabloň nebo hrušeň je také pastvou pro oči.

Nevýhody opadavých keřů

V zimě, když keře nemají listy nebo jehličí (modřín), mohou působit poněkud hole a především nemají schopnost zakrýt nevzhledná místa na zahradě.

Kam se hodí opadavé keře

Opadavé keře jsou vhodnou solitérou (okrasná hrušeň vrbolistá, ruj vlasatá, čimišník), ale hodí se i jako živý plot na ta místa, kde nepotřebujete celoroční „zábranu“. Některé opadavé stromy a keře jsou vhodné jako obruby záhonů (kručinka), ale dají se pěstovat i v nádobách (kalina).

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

twelve − 4 =