Máte na zahradě dost místa a přemýšlíte, co byste kromě tradiční zeleniny, ovoce a květin ještě vyzkoušeli pěstovat? Co takhle vlastní brambory, abyste si je mohli čerstvě nakopat před každým jídlem, anebo dokonce uskladnit na zimu?
Jaký typ brambor vybrat
Nejdříve se musíte rozhodnout pro typ brambor. Tyto typy znáte i z obchodu, existují varné typy A, B a C. Pokud často vaříte bramborový salát, je pro vás nejlepší typ A. Pokud vaříte brambory jako přílohu, občas i salát, nebo bramborový guláš, sáhněte po univerzálním typu B. A jestliže máte rádi bramborové knedlíky, placky a bramboráky, je pro vás volbou číslo jedna typ C. A protože druhů brambor existuje asi 120, tak nejlépe uděláte, když se na konkrétní druh brambor zeptáte u svého prodejce.
Jak připravit půdu
Brambory potřebují hodně živin, takže půdu připravíme již na podzim, a to důkladným hnojením a zoráním, nebo zrytím – podle velikosti pozemku. Přes zimu necháme půdu odpočinout, na jaře můžeme doplnit ještě hnojivo s vyšším obsahem draslíku.
Kdy a jak sázet
Sázíme na jaře, a to tehdy, když teplota i v 10 cm pod zemí stoupne aspoň na 5 °C. Obvykle je to koncem dubna, začátkem května, ale vždy samozřejmě záleží na počasí. Sázíme v řádcích, které jsou od sebe vzdálené 60 cm. Jednotlivé brambory pak sázíme v rozestupech 25–30 cm (zkuste na vzdálenost jednoho chodidla), protože potřebují prostor – z jedné brambory vykopeme až 10 nových brambůrek. Po položení brambor do řádku musíme řádky přihrnout do tzv. „hrůbků“.
Jak se o brambory starat
Brambory musíme okopávat a zbavovat plevele, lze použít i postřik, ale to záleží spíš na tom, jak moc ekologicky se chcete chovat. Dále je potřeba je pravidelně zalévat, ale ne na listy, tedy spíše do řádků vzniklých mezi jednotlivými „hrůbky“. V létě nám může nať napadnout mandelinka bramborová, tady nezbývá než ji důkladně ručně sebrat, nebo zase použít postřik.
Kdy a jak sklízet
Brambory sklízíme, když zcela uschne nať. Nejprve si vytrháme nať a poté opatrně vykopáváme jednotlivé keříky, abychom nenakopali brambory – ty by se pak rychleji kazili. Brambory jen zhruba očistíme, pro uskladnění rozhodně neomýváme vodou, necháme oschnout ve stínu a uskladníme nejlépe ve sklepě, kde je chladno, ale v zimě nemrzne. Přes zimu brambory občas přebereme, abychom odstranili shnilé kusy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz