bublinatka wikiepdia

Bublinatka – půvabná masožravka do zahradního rybníčku

Pokud ve vás někde číhá kousek botanika a čeká na svou příležitost, máme pro vás tip. Majitelé zahradního rybníčku si totiž mohou pořídit velmi zajímavou, a přitom nenápadnou rostlinku – bublinatku obecnou. Ryby neohrozí, budete-li však mít při ruce lupu, určitě objevíte nevídané věci.

U nás je vlastně bublinatka obecná (Utricularia vulgaris) zákonem chráněná. Ohrožuje ji vysoušení přirozených vodních ploch, příliš intenzivní chov kaprů a další faktory. Ve volné přírodě ji tedy sbírat nesmíte, čas od času však bývá k vidění v akvaristikách nebo specializovaných zahradnictvích. Jen si dejte pozor, aby nešlo o některou z jejích exotických příbuzných. Zejména bublinatka opomíjená (Utricularia exoleta R. Brown) se mezi milovníky akvaristiky vyskytuje často, v našich rybníčcích však zimu nepřežije. Takže pozor.

Nenápadný zelený závoj pod hladinou

Bublinatka vás neokouzlí velkými listy ani vysokým vzrůstem. Naopak – téměř ji neuvidíte, pokud nebudete vědět, kde hledat. Připomíná vodní mor nebo kabombu – tenké splývavé stonky obalené kolem dokola jemnými jehličkovitými listy. Budete-li mít štěstí, vykvete a potěší drobnými červenohnědými květy, vystupujícími nad hladinu.

V našich klimatických podmínkách jde však o řídký jev. Spíše než semeny se proto bublinatka množí vegetativně – částmi stvolů, které ve vodě začínají dále růst.

bublinatka wikipedia 2 - Bublinatka – půvabná masožravka do zahradního rybníčku

Zdroj foto: wikipedia

Co potřebuje vaše masožravka?

Bublinatky tedy jen volně splývají na hladině. Ale nebojte se, hladinu bublinatky nezarostou – na to jsou ve svém vývoji příliš pomalé. Tak proč je tedy pěstovat? Pokud budete pozorní, můžete si všimnout mezi listy drobných měchýřků. Ty bublinatce slouží k chytání drobných živočichů – zejména vodních mikroorganismů, jako jsou buchanky, perloočky a další. Mechanismus je velmi důmyslný. Měchýřky mají na sobě malé chloupky – když je kořist plovoucí okolo podráždí, měchýřek se prudce otevře a nasaje vodu i s nebohým živočichem. Stačí mít lupu a můžete si toto drobné vodní drama prohlédnout osobně.

Rybkám ani jiným vodním tvorům bublinatka neublíží. Naopak – bublinatka vám ukáže, jestli je vaše voda živá. Tam, kde vodní mikroorganismy nevyskytují, totiž měchýřky netvoří – pouze roste.

Bublinatka potřebuje polostín a velkou vodu

Jinak ale bublinatka obecná vůbec náročná není. Bude jí vyhovovat volný kout jezírka jen mírně zastíněný rákosím nebo korunami okolních stromů. Nejlepší je pro ni měkká voda, a úplně nenávidí chlorovanou. V zahradě bez problémů přezimuje, není třeba ji odnášet do sklepa nebo na jiné chráněné místo. A chcete-li ji podarovat přátelům, bude k tomu ideální jarní období. Zkrátka uřízněte delší větvičku a pozorujte, jak se bude vaší vodní masožravce s tak nevšedním názvem dařit.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít