Bedrnička (Acaena) je rod rostlin z čeledi Rosaceae. Obsahuje několik druhů, které jsou původní ve Střední a Jižní Americe, Austrálii, Novém Zélandu a jižní Africe. Bedrničky/acény jsou trvalky a jejich název Acaena pochází z latinského slova „aculeus“, což znamená trn. A proč právě trn? To se dozvíte z následujícího textu.
Jak vypadá bedrnička
Vzhled bedrniček se může lišit v závislosti na konkrétním druhu, ale existují některé společné znaky, které mají všechny:
- Listy – bedrničky mají listy, které jsou obvykle složeny z několika drobných lístků. Listy mohou mít na povrchu chloupky nebo malé trny.
- Stonky bedrniček mohou být plazivé, nebo poléhavé a vytvářejí hustý, nízký porost.
- Květy jsou drobné, někdy i nevýrazné a mají zelenožlutou nebo bílou barvu.
- Plody – po odkvětu vytvářejí bedrničky plody, kterými jsou drobné nažky (někdy nazývané také jako „bedrničkové oříšky“), tyto plody zůstávají přichycené na rostlině, což může připomínat bedrník.
Jak pěstovat bedrničky
Pěstování bedrniček je obecně nenáročné, a proto jsou oblíbené pro výsadbu v trvalkových zahradách nebo na skalkách. Obvykle postačí vybrat jim vhodné stanoviště, omezit zálivku a udržovat skalku nebo zahrádku bez plevelů.
Jaké stanoviště bedrnička potřebuje
Většina druhů bedrniček preferuje slunné až polostinné stanoviště. Snáší různé typy půd, ale nejlépe rostou na dobře propustné, mírně vlhké půdě. Spíše snesou sucho než zamokření.
Jakou potřebuje zálivku
Bedrnička většinou nepotřebuje častou zálivku a je poměrně odolná vůči sušším podmínkám. Dbejte na to, aby se půda nikdy příliš nepřemokřila, mohlo by to způsobit hnilobu na kořenech rostlin.
Dají se bedrničky množit?
Ano, bedrničky můžete množit semeny, která se vytvářejí po opylení květů, nebo dělením trsů na jaře či na podzim. Obojí výsadba je možná, na jaře sázejte, jakmile přejdou mrazy, na podzim naopak v dostatečném předstihu před zimou, aby rostlinky stačily zakořenit.
Jaká je další péče
Bedrničky nepotřebují zvláštní péči. Po odkvětu můžete odstranit uschlá květenství a udržovat skalky bez plevelů.
Vzhledem k jejich nízkému růstu a hustému porostu jsou bedrničky vhodné pro výsadbu na menších plochách, mezi kameny nebo jako půdopokryvné rostliny (mohou dokonce nahradit trávník tam, kde by se špatně pěstoval). Přinášejí zajímavý vzhled a strukturu do každé zahrady a jsou atraktivní pro různé druhy hmyzu, což přispívá k biodiverzitě.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, www.magazinzahrada.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz