jarni kvetiny

Jarní trvalky do vázy. Které jsou vhodné k řezu

Trvalky do vázy: Trvalek, které jsou vhodné do vázy, je velké množství. Jsou doménou především letního období, přinášíme však druhy, které kvetou na jaře. Květiny vám budou dělat dvojnásobnou radost, když si je vypěstujete na vlastní zahrádce.

Květiny k řezu nemusíte kupovat jen v obchodě, ale můžete si je snadno vypěstovat sami. Zahradní květiny možná nevypadají tak honosně jako z květinářství, ale pestrá směsice barev vás možná vrátí zpět do dětských let, které jsme trávili u babičky. Nemusíme se omezovat jen na léto, i na jaře lze vytvořit zajímavé aranžmá.

kamzicnik - Jarní trvalky do vázy. Které jsou vhodné k řezu

Zdroj foto: Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons Kamzičník východní

Kamzičník východní

Zářivě žluté květy kamzičníku zdobily zahrádky už našich babiček. Pro svou nenáročnost se stal evergreenem. Jeho zářivě žlutá barva přitahuje množství včel a stává se tak jejich první jarní potravou. Pochází z jihovýchodní Evropy a hodí se hlavně do venkovsky laděných zahrad.

V přírodě ho najdeme na mírně vlhkých místech, kolem potoků, při okrajích lesů a na loukách. Kvete od dubna do května, dobu můžeme prodloužit, pokud budeme pravidelně odstřihávat odkvetlé květy. Je poměrně odolný a nenáročný, dobře se mu daří v běžné zahradní zemině. Nejlépe pokvete na slunném místě nebo v polostínu.

V příliš přemokřené půdě může trpět houbovými chorobami. Nejlépe se množí dělením trsů po odkvětu. Ve váze vydrží poměrně dlouho.  Je vhodné ho vysazovat do okolí jiných trvalek, které kamzičník po odkvětu vystřídají.

pivonka - Jarní trvalky do vázy. Které jsou vhodné k řezu

Zdroj foto: Hamachidori, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons                    Pivoňka lékařská

Pivoňka lékařská

Oblíbená a dlouhověká trvalka našich babiček. Je pěstována po staletí nejen pro velké květy, ale také jako léčivka. Nyní se pěstují především pro okrasu. Svým vzhledem mohou připomínat růže. Kvete od dubna do června a bývá přibližně 60-100 cm vysoká. Skvěle se hodí k řezu.

Zemina by měla být humózní, hlinitopísčitá. Nejlépe se jí bude dařit na slunečném místě, snese však i polostín. Pokud jí najdeme vyhovující stanoviště, jsou dlouhověké. To by mělo být spíše sušší, než přemokřené a jílovité. Před výsadbou je třeba půdu důkladně propracovat alespoň do hloubky 30 cm. Jamku vyplníme dobře rozleželým kompostem a pivoňku zasadíme. Při časném podzimním sázení pivoňky do zimy dobře zakoření. Nově vysazené rostliny na zimu přikryjeme chvojím. Poměrně dobře se množí dělením trsů.

upolin - Jarní trvalky do vázy. Které jsou vhodné k řezu

Zdroj foto: upRandi Hausken from Bærum, Norway, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commonsolin              Upolín evropský

Upolín evropský

Je krásná květina, která vykvétá v květnu. Je přibližně 70 cm vysoký a daří se mu ve vlhkých oblastech, v zamokřených půdách. Atraktivní je pro své jasně žluté kulovité květenství. Nejlépe pokvete na slunném až polo-stinném místě. V přírodě ho najdeme například na vlhkých loukách, z divoké formy bylo vyšlechtěno mnoho zahradních kultivarů, odlišnosti jsou nejčastěji v barvě a velikosti květů. Využívají se hlavně do výsadby podél jezírek a potůčků. Připravte si pro ně kyprou hlinitopísčitou půdu s vysokým obsahem humusu. Nesvědčí jim sucho. Rozmnožovat je můžete například vegetativně dělením starších rostlin po odkvětu.

bergenie - Jarní trvalky do vázy. Které jsou vhodné k řezu

Zdroj foto: Christian Hummert (Ixitixel), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons                  Bergénie srdčitolistá

Bergénie srdčitolistá

Oblíbená trvalka dorůstající výšky 25-60 cm. Bergénie je nápadná nejen barevnými květy, ale i velkými kožovitými listy. Běžně vysazované druhy jsou nenáročné a mrazuvzdorné. Na jaře vykvétá drobnými růžovými kvítky, které jsou uspořádány v hustých latách. Jsou to vděčné rostliny, snáší téměř jakékoliv podmínky, kromě přímého úpalu. Pokvetou i ve stínu, bohatě v místech, kde je dostatek světla.

dracik 600x400 - Jarní trvalky do vázy. Které jsou vhodné k řezu

Zdroj foto: pixabay                Dračík

Dračík

Dračíky stále častěji potkáváme na našich zahrádkách. Mají trubkovitě nálevkovité květy, uspořádané do hroznovitého květenství. Je známo přibližně 300 druhů, mezi nejoblíbenější patří velkokvěté formy. V přírodě mohou dorůstat dvou metrů i více, zahradní hybridy jsou běžně vysoké do 100 cm. Velkokvětým formám prospívá lehká, propustná a nevysychavá půda. Nejlépe vám pokvetou na místech s dostatkem slunečního svitu. V zimě je chraňte chvojím.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/krasa-prvnich-trvalek/

https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/zahrada-plna-pestrych-trvalek-letnicek-a-trav-ktere-druhy-si-vypestujete-i-ze-semen-i-cast/

https://vseozahrade.eu/trvalky-jarnich-vysevu/

https://www.trees.cz/cs/novinky/2019-03-jarni-prace-na-zahrade

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

4 × one =