plamenka

Vysazovat a dělit trvalky můžete ještě v říjnu

Až do poloviny října, nebo při příznivém počasí i déle, můžete na zahradě vysazovat a množit dělením trvalky, zvláště ty, které jsou odolné a mohutnější.

Které trvalky se dají vysazovat a dělit na podzim

Mezi trvalky, které snesou podzimní výsadbu i množení dělením, patří jednoznačně třapatka, upolín, čechrava, bergenie, chrpa, kamzičník a plamenka latnatá. Rozhodně nedělte trsy chryzantém, které kvetou, ty je potřeba rozdělit až na jaře!

trapatka 600x339 - Vysazovat a dělit trvalky můžete ještě v říjnu

Zdroj foto: Willow, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Třapatka

Třapatka (Rudbeckia) náleží ke hvězdnicovitým a pochází ze Severní Ameriky. Patří k nejkrásněji kvetoucím květinám v zahradách. Protože existují i variety jednoleté a dvouleté, v tomto textu se věnujeme výhradně vytrvalým třapatkám. Tyto třapatky se snadno množí dělením trsů, které je možné provádět na podzim i na jaře.

upolin 600x397 - Vysazovat a dělit trvalky můžete ještě v říjnu

Zdroj foto: Photo by and (c)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), GFDL 1.2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html>, via Wikimedia Commons

Upolín

Upolín (Trollius) patří k čeledi pryskyřníkovité a pochází z Evropy i Asie a Severní Ameriky. Upolíny se pěstují ve skupinách, a tak je možné jejich dělení. Většinou se dělí starší rostliny a toto dělení je možné od léta prakticky až do zimy. Vysazujte je však vždy do hlinitopísčité půdy s vyšším obsahem humusu a dbejte na to, že upolín snáší spíše přemokření než vyschlou půdu.

Čechrava

Čechrava (Astilbe) patří k čeledi lomikamenovité. Tato trvalka miluje polostín, vlhkou humózní půdu s dostatkem živin. Hodí se do váz. Množení dělením je pro ni typické.

bergenie - Vysazovat a dělit trvalky můžete ještě v říjnu

Zdroj foto: Christian Hummert (Ixitixel), CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Bergenie

Bergenie (Bergenia) pochází z Asie a patří rovněž k čeledi lomikamenovitých. Používá se jako půdopokryvná rostlina nebo jako obruba záhonů, též se hodí do váz. Množí se dělením a potřebuje spíše vlhkou a na humus bohatou půdu – stejně jako výše uvedený upolín nebo čechrava.

Chrpa

Chrpa (Centaurea) pochází z Evropy a Asie a patří do čeledi hvězdnicovitých. Existuje mnoho druhů chrp, mezi nimi i jednoleté. Vytrvalé mohou kvést modře, růžově i žlutě a množí se dobře dělením. Když ji budete vysazovat nebo dělit, pak jí zvolte slunné stanoviště, dobře propustnou půdu, a protože má raději zásaditou půdu než kyselou, můžete dodat vápenné hnojivo.

Kamzičník

Kamzičník (Doronicum) je rostlinka z čeledi hvězdnicovitých a pochází z Evropy a Asie. Všechny druhy kamzičníku jsou vytrvalé a nenáročné květiny, které vám udělají radost na záhonech, předzahrádkách apod. Nepotřebují téměř žádnou péči a můžete je použít i řezané do váz.

Plamenka latnatá

Plamenka latnatá (Phlox paniculata) je vytrvalá rostlina z čeledi jirnicovité a původně pochází ze Severní Ameriky. Spíše než dělením se množí kořenovými řízky. Potřebuje polostín, výživnou půdu a dostatečnou zálivku. Je to okrasná rostlina do zahrad i předzahrádek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář