Mnoho zahradníků má averzi vůči chemikáliím. Tito zahradníci se mohou věnovat pěstování bez pesticidů, takže jejich rostliny jsou jedlé a jejich květiny přirozeně zdravé.
Kroky pro zahradu bez pesticidů
– Pěstujte na dobrém základě. Zdravé rostliny milují zdravou půdu – půdu, která má dostatek živin. Vyzkoušejte půdu, abyste zjistili její složení a podle potřeby přidali živiny.
– Přizpůsobte své rostliny klimatu – květiny, které jsou náchylné k plísním, nesázejte na stinném, vlhkém místě a podobně.
– Pečujte o rozmanitost. Některé rostliny potřebují více určitého druhu živiny nebo minerálu. Pokud budete stejnou rostlinu pěstovat znovu a znovu na stejném místě, vyčerpáte půdu od dané živiny či minerálu.
– Nepředpokládejte, že všichni brouci jsou špatní. Jen proto, že vidíte brouka, neznamená to, že je třeba ho odstranit. Různí brouci a berušky si pochutnají na slimácích či mšicích. Pokud si nejste jisti, kteří brouci jsou dobří a kteří jsou špatní, obraťte se na místní pobočku zahradnictví.
– Pravidelně kontrolujte své rostliny. Pokud se ve vaší zahradě začnou objevovat brouci nebo jiní škůdci, může jim rychlá detekce zabránit v rozšiřování. Odstraňte plevel, když klíčí, aby nebral vašim rostlinám živiny a sluneční paprsky.
– Používejte bariéry, pokud je to možné. Ne všichni škůdci jsou okřídleni. Mývalové, králíci a jeleni mohou v noci provádět rozsáhlé škody.
– Začněte s postupným vynecháváním pesticidů. Pokud jste se dříve spoléhali na chemikálie, začněte tím, že použijete jeden nebo dva z výše uvedených kroků, například přidání do rozmanitější skupiny rostlin, otáčení nebo kompostování.
– Zkuste organické spreje a opravné prostředky. K dispozici jsou prostředky, které nejsou plné chemických látek a jsou certifikované ekologicky. Pokud je vaším cílem zahrada bez pesticidů, můžete je považovat za nápravu trvalého problému. Zde jsou některé populární organické recepty na spreje.
Olejový sprej
Poskytuje ochranu před: mšice, třásnokřídlí, sviluškovití, molice. Složení: 1 polévkové lžíce mýdla, 1 šálek oleje na vaření (z nově otevřené lahve). Pokyny: Smíchejte mýdlo a olej na vaření. Do této olejové směsi přidejte vodu v poměru čtyři čajové lžičky směsi na půl litru vody. Skladování: Uchovávejte na chladném, tmavém a suchém místě. Použití: Stříkejte rostliny jednou týdně.
Sprej z kajenského pepře
Poskytuje ochranu před: křískovití, pěnodějky, brouci, kovolesklec. Složení: 1 polévkové lžíce kajenského pepře, 6 kapek mýdla, 1 litr vody. Pokyny: Smíchejte všechny ingredience a pořádně promíchejte. Skladování: Uchovávejte na chladném, tmavém a suchém místě. Použití: Stříkejte rostliny jednou týdně.
Česnekový sprej
Poskytuje ochranu před: myši, jeleni, mšice, vlnatka, savý hmyz. Složení: 10 – 12 stroužků česneku, 1 litr vody, 1 šálek kuchyňského oleje. Pokyny: Do mixéru dejte česnek a vodu. Pořádně rozmixujte a poté slijte přes tkaninu. Poté k tekutině přidejte kuchyňský olej. Před použitím nechte dva dny odležet. Skladování: Uchovávejte v lednici nebo mrazničce. Použití: Stříkejte rostliny několikrát týdně.
Sprej z dětského šamponu
Poskytuje ochranu před: běžný zahradní hmyz, mšice, třásnokřídlí, sviluškovití, molice, červci. Složení: 2 lžíce dětského šamponu, 1 litr vody. Pokyny: Smíchejte všechny ingredience a pořádně promíchejte. Skladování: Uchovávejte v pokojové teplotě. Použití: Stříkejte rostliny několikrát týdně. Po několika hodinách opatrně postříkejte směs vodou. Nedoporučuje se používat tento sprej na zeleninu s voskovitým povlakem, jako je dýně, a na rostlinách s chlupatými listy. Používejte sprej pouze ve dnech, kdy je zataženo.
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz