květiny

Jak na zahradu bez pesticidů?

Mnoho zahradníků má averzi vůči chemikáliím. Tito zahradníci se mohou věnovat pěstování bez pesticidů, takže jejich rostliny jsou jedlé a jejich květiny přirozeně zdravé.

Kroky pro zahradu bez pesticidů

– Pěstujte na dobrém základě. Zdravé rostliny milují zdravou půdu – půdu, která má dostatek živin. Vyzkoušejte půdu, abyste zjistili její složení a podle potřeby přidali živiny.

– Přizpůsobte své rostliny klimatu – květiny, které jsou náchylné k plísním, nesázejte na stinném, vlhkém místě a podobně.

– Pečujte o rozmanitost. Některé rostliny potřebují více určitého druhu živiny nebo minerálu. Pokud budete stejnou rostlinu pěstovat znovu a znovu na stejném místě, vyčerpáte půdu od dané živiny či minerálu.

– Nepředpokládejte, že všichni brouci jsou špatní. Jen proto, že vidíte brouka, neznamená to, že je třeba ho odstranit. Různí brouci a berušky si pochutnají na slimácích či mšicích. Pokud si nejste jisti, kteří brouci jsou dobří a kteří jsou špatní, obraťte se na místní pobočku zahradnictví.

– Pravidelně kontrolujte své rostliny. Pokud se ve vaší zahradě začnou objevovat brouci nebo jiní škůdci, může jim rychlá detekce zabránit v rozšiřování. Odstraňte plevel, když klíčí, aby nebral vašim rostlinám živiny a sluneční paprsky.

– Používejte bariéry, pokud je to možné. Ne všichni škůdci jsou okřídleni. Mývalové, králíci a jeleni mohou v noci provádět rozsáhlé škody.

– Začněte s postupným vynecháváním pesticidů. Pokud jste se dříve spoléhali na chemikálie, začněte tím, že použijete jeden nebo dva z výše uvedených kroků, například přidání do rozmanitější skupiny rostlin, otáčení nebo kompostování.

– Zkuste organické spreje a opravné prostředky. K dispozici jsou prostředky, které nejsou plné chemických látek a jsou certifikované ekologicky. Pokud je vaším cílem zahrada bez pesticidů, můžete je považovat za nápravu trvalého problému. Zde jsou některé populární organické recepty na spreje.

pest - Jak na zahradu bez pesticidů?
Olejový sprej

Poskytuje ochranu před: mšice, třásnokřídlí, sviluškovití, molice.
Složení: 1 polévkové lžíce mýdla, 1 šálek oleje na vaření (z nově otevřené lahve).
Pokyny: Smíchejte mýdlo a olej na vaření. Do této olejové směsi přidejte vodu v poměru čtyři čajové lžičky směsi na půl litru vody.
Skladování: Uchovávejte na chladném, tmavém a suchém místě.
Použití: Stříkejte rostliny jednou týdně.

Sprej z kajenského pepře

Poskytuje ochranu před: křískovití, pěnodějky, brouci, kovolesklec.
Složení: 1 polévkové lžíce kajenského pepře, 6 kapek mýdla, 1 litr vody.
Pokyny: Smíchejte všechny ingredience a pořádně promíchejte.
Skladování: Uchovávejte na chladném, tmavém a suchém místě.
Použití: Stříkejte rostliny jednou týdně.

Česnekový sprej

Poskytuje ochranu před: myši, jeleni, mšice, vlnatka, savý hmyz.
Složení: 10 – 12 stroužků česneku, 1 litr vody, 1 šálek kuchyňského oleje.
Pokyny: Do mixéru dejte česnek a vodu. Pořádně rozmixujte a poté slijte přes tkaninu. Poté k tekutině přidejte kuchyňský olej. Před použitím nechte dva dny odležet.
Skladování: Uchovávejte v lednici nebo mrazničce.
Použití: Stříkejte rostliny několikrát týdně.

Sprej z dětského šamponu

Poskytuje ochranu před: běžný zahradní hmyz, mšice, třásnokřídlí, sviluškovití, molice, červci.
Složení: 2 lžíce dětského šamponu, 1 litr vody.
Pokyny: Smíchejte všechny ingredience a pořádně promíchejte.
Skladování: Uchovávejte v pokojové teplotě.
Použití: Stříkejte rostliny několikrát týdně. Po několika hodinách opatrně postříkejte směs vodou. Nedoporučuje se používat tento sprej na zeleninu s voskovitým povlakem, jako je dýně, a na rostlinách s chlupatými listy. Používejte sprej pouze ve dnech, kdy je zataženo.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

6 + seventeen =