Slinivka je orgán, který si ani neuvědomujeme, pokud pracuje správně. Ovšem při onemocnění slinivky musíme dodržovat přísnou dietu, a často také bývá slinivka napadena rakovinným bujením. Jestliže však budete aspoň příležitostně užívat následující bylinky, budete mít slinivku téměř bezproblémovou po celý život.
Přeslička
Přeslička má protizánětlivé účinky zejména právě na slinivku. Dokáže regenerovat i slinivku, která již trpí nějakým onemocněním. Z přesličky si uvařte čaj: hrst přesličkové natě přelijte šálkem vroucí vody, nechte cca 10 minut louhovat, přeceďte a popíjejte 1 šálek denně, nejlépe hned po ránu a na lačno.
Měsíček lékařský
Měsíček má tradičně protizánětlivé a protinádorové účinky. V případě slinivky to platí dvojnásob. Čaj z měsíčku připravujte z čerstvých květů, které zalijete vroucí vodou a necháte 10–15 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte nejlépe ke každému hlavnímu jídlu jeden šálek.
Pampeliška
Pampeliška má podobně jako měsíček protinádorové účinky, a dokáže dokonce účinně obnovovat poškozené slinivkové tkáně. Na čaj můžete použít jak kořen, tak listy, jen v případě kořene louhujte déle, nebo čaj vařte. Pijte 3 šálky denně, a to ráno, v poledne a večer – ne těsně před spaním, protože pampeliška je i močopudná.
Oregano
Bylinka, kterou znáte zejména jako koření, obsahuje mnoho přírodních antioxidantů. Pomáhá při zánětech slinivky, cukrovce i hyperglykémii. Kromě toho, že budete přidávat oregano do pokrmů, zkuste také čaj. Několik lístků oregana přelijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat, přeceďte a pijte až 3 šálky denně.
Hořec
Hořec je účinná bylinka, která stimuluje sekreci žaludečních šťáv, žluči i enzymů slinivky. Hořec je však přísně chráněn. Pokud jej tedy nepěstujete přímo ve své bylinkové zahrádce, pak si kořen hořce kupte v lékárně nebo v prodejně se zdravou výživou. Čaj poté vařte podobně jako například čaj z kořene pampelišky. Pijte 1 šálek denně.
Lékořice
Lékořice má prokazatelně protizánětlivé účinky a zejména snižuje bolest při zánětech slinivky. Z lékořice se používá kořen, který také zakupte v lékárně. Čaj/odvar vyrobíte podobně jako ze všech kořenů (nejlépe je dát kořen do studené vody, přivést k varu a vařit cca 20 minut). Čaj z lékořice popíjejte zejména při bolestivých zánětech či záchvatech při nemocích slinivky.
Jalovec
Jalovec stabilizuje hladinu cukru v krvi, ale je také močopudný, detoxikuje a má desinfekční účinky. Semena jalovce by však neměli konzumovat lidé s nemocnými ledvinami ani těhotné ženy. Jinak čaj vyrobíte jednoduše tak, že lžičku semen jalovce přelijete vroucí vodou, necháte 20 minut louhovat, přecedíte a pijete teplý 1 šálek denně.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz