zlatice zlatý déšť

Jak pěstovat „zlatý déšť“

Každoročně se na jaře nejprve objeví záplava žlutých květů. Je to jeden z prvních keřů a stromů, který rozkvétá. Správně se tento keř jmenuje zlatice a existuje jich několik druhů. Jeho pěstování i množení je velmi snadné, takže se do toho může pustit i úplný začátečník.

Jak je to názvem „zlatý déšť“

I když asi všichni máme vžité, že zlatici pojmenováváme jako „zlatý déšť“, tak toto pojmenování správně a původně patří rostlině s názvem štědřenec odvislý. Jeho květenství totiž opravdu vypadají, jako by padal zlatý déšť – visí dolů.

Jaké druhy zlatic u nás existují

U nás jsou obvyklé zlatice obecná, zlatice prostřední, zlatice převislá, zlatice vejčitá a zlatice zelená. Další druhy zlatic pocházejí z Asie (např. zlatice japonská). Všechny zlatice jsou si podobné a všechny kvetou jasně žlutými květy brzy zjara.

zlatice - Jak pěstovat „zlatý déšť“

Jak zlatici pěstovat

Zlatice je velmi nenáročný keř. Potřebuje slunné a teplé stanoviště, ale dobře se jí bude dařit i v polostínu. Půda je vhodná propustná, hlinitá nebo hlinito-písčitá, s dostatkem vláhy, pH neutrální až mírně zásadité. Potřebuje dostatek vláhy, ale nemá ráda přemokřenou půdu. Všechny evropské odrůdy jsou plně mrazuvzdorné.

Řez zlatice je nutný

Jediné, co zlatice skutečně potřebuje, je řez, který je třeba provést ihned po odkvětu, tj. v květnu, nejpozději v červnu. Hlavní větve zkrátíme o 1/3, staré zdřevnatělé větve odřežeme u země. Stříháme zásadně zahradnickými nůžkami, silné větve řežeme pilkou, ale nikdy nepoužíváme elektrické nůžky na živý plot, protože bychom rostlinu poškodily a místo krásných květů příští jaro bychom se dočkaly jen holých větví.

Množení zlatice

Zlatice se množí řízkováním, nejlépe od května do července. Můžeme využít i odstříhané výhony. Zapichujeme rovnou do propustné humózní půdy. Téměř všechny řízky se nám obvykle chytnou (viz obrázek, kde je vidět, že květy již zavadly, ale nahoře raší nový lísteček).
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář