Pojem žlutý čaj není tak známý jako třeba zelený, černý nebo i bílý čaj. Ale vyzkoušet byste jej měli, protože má úžasné vlastnosti a je i velmi dobrý.
Historie žlutého čaje
Žlutý čaj je tak vzácný, že se odpradávna pěstuje a vyrábí pouze v Číně a velmi často jen pro čínský trh. Čajovníky se pěstují ve vysokých horách v provinciích Hunan, Zhejiang a Sichuan.
Výroba
Těžká je jeho sklizeň i výroba. Sklízejí se pouze pupeny, které se odlamují ručně. Následně se čajové lístky a pupeny zahřívají na horkých pánvích a balí do speciální tkaniny. Tento postup se musí několikrát zopakovat během pár dní.
Chuť a vůně
Chuť a vůně žlutého čaje je velmi jemná, lístky jsou totiž jen mírně zoxidovány, a tak je čaj nakonec bez „travnaté“ chuti i trpkosti zelených čajů.
Pozor na záměnu
Žlutý čaj je však opravdu vzácný, takže si dávejte pozor na záměnu s nekvalitním zeleným čajem, kteří mohou nekalí obchodníci nabízet místo žlutého. Rozhodující je cena, ale i nápis na čaji. U kvalitních čajů musíte mít jako zemi původu právě výše zmíněné provincie.
Druhy žlutých čajů
Huang Da Cha
Tento žlutý čaj bychom mohli do češtiny přeložit jako Velký žlutý čaj. Vzniká tak, že se sklízí pupen se 2 nebo 3 listy a v čaji musí být i určitý podíl malých větviček/stonků, které dodávají čaji sladkost – zajímavé je, že mnoho cukrů se vyskytuje právě v těchto částech. Čaj se vyrábí stejně jako všechny žluté čaje, ale nakonec se ještě zapeče. To způsobí, že nálev je opravdu sladký a voní po ovoci.
Simao Huang Ya
Další z výrazných žlutých čajů by se v češtině jmenoval Žluté výhonky. Jeho výroba je asi ze všech čajů nejnáročnější. Čajové pupeny a lístky se sbírají ručně, potom se sluší, pak se zahřívají asi 20 minut na pánvi, poté se balí do tkanin nebo papíru, tento proces se zase opakuje několikrát. Pak se zase ještě jednou suší a nakonec se zapečou. Výsledný nálev je pikantní a sladký, můžete v něm rozeznat vůni i chuť nejrůznějších koření. U tohoto čaje však pozor na přelouhování, stačí 3 až 5 minut, jinak bude hořký.
Kekecha
Opravdu známý po celém světě je žlutý čaj kekecha. Vyrábí se stejně jako všechny žluté čaje, ale jeho chuť a aroma velmi závisí na stupni oxidace. To je doslova alchymie, kterou ovládá jen pár čajových mistrů v Číně. Díky tomu má tento čaj chuť, ve které budete moci rozeznat ořechy, koření i některé druhy tropického ovoce.
Na co využít žlutý čaj
Kromě klasických účinků čaje, tedy povzbuzení, snižování cholesterolu, krevního cukru, vysokého krevního tlaku, protirakovinných účinků apod. je žlutý čaj nejlepším nástrojem pro harmonizaci těla a pro meditace. Jeho pití vás zkoncentruje natolik, že si meditaci užijete se vším všudy.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz