Chřest byl v naší stravě již odjakživa, a přestože se často nazývá pokrmem králů, jedla jej i chudina. Chřest existuje v bílé a zelené variantě a kromě výborné chuti má i léčivé účinky. Ostatně posuďte sami.
- Chřest má svou sezónu jen na jaře
Protože z chřestu se používají jako jídlo mladé výhonky, ty seženeme jen na jaře. Nejlepší chřestová sezóna začíná v půlce dubna a končí maximálně v půlce června. Pak již je chřest starý na to, aby se jedl. V červnu a červenci totiž kvete a pak koncem léta a začátkem podzimu dozrávají červené plody. Dovezený chřest nikdy není tak chuťově dobrý.
- Chřest má spoustu vitamínů
Chřest obsahuje zejména vitamín C, a to ve velkých dávkách, dokonce více než pomeranče a citrony. Obsahuje také vitamíny E, B, karoten a niacin. Dále obsahuje kyselinu listovou, která se doporučuje ženám v těhotenství, aby plod a později miminko netrpělo například rozštěpem páteře.
- Chřest obsahuje mnoho minerálních látek
Kromě vitamínů chřest obsahuje bílkoviny, vlákninu, draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, mangan, zinek a měď. Těchto prvků máme na jaře obecně málo, a to v důsledku zimy a zimního stravování, takže je díky konzumaci chřestu můžeme skvěle doplnit.
- Chřest má léčivé účinky
Chřest naši předkové používali odjakživa jako léčivo. Má totiž močopudné účinky, používá se na snižování krevního tlaku, obsahuje antioxidanty a v neposlední řadě dokáže odbourat zbytky alkoholu po alkoholovém večírku.
- Chřest je výborný na všechny způsoby
Chuťově dobrý je zelený i bílý chřest, zelený se nemusí loupat, bílý je zase větší lahůdkou. Ať už si vyberete kterýkoliv, můžete jej zapékat (např. se šunkou a sýrem), uvařit z něj polévku, smažit ho, podávat jej s holandskou omáčkou, přidat jej do rizota nebo na špagety, či z něj udělat salát.
Jednu takovou jednoduchou polévku vám přinášíme i dnes. Budete potřebovat: 1 cibuli, 1 svazek bílého chřestu (lze i zeleného), 1,5 litru vývaru nebo vody, 1 mrkev, 1 kelímek smetany, mletý muškátový oříšek, sůl, pepř, estragon na ozdobu. Postup je následující: Na másle osmažíme nakrájenou cibuli, zalijeme vývarem a přidáme na kousky nakrájený oloupaný chřest a na kousky nakrájenou mrkev, vaříme 5 minut, poté pár hlaviček vyndáme a dáme stranou na ozdobu. Zbytek polévky rozmixujeme. Vrátíme na plotnu, přivedeme k varu, přidáme sůl, pepř, mletý muškátový oříšek a smetanu. Již nevaříme, jen necháme dojít. Na ozdobu vložíme do polévky uvařené hlavičky chřestu a dozdobíme nadrobno pokrájeným estragonem.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz