Sezóna pěstování bylinek právě začala a vy už máte možná zasetou bazalku, nebo se ji chystáte koupit jako hotovou rostlinku. Přečtěte si však nejprve náš článek, abyste se vyvarovali chyb, které možná nevědomky při pěstování této bylinky děláte.
- Pěstování ve stínu
Bazalka je teplomilná bylinka a miluje přímé slunce a teplo. Nejlepší umístění venku je na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní straně, doma pak na jižním okně. Pokud ji budete pěstovat ve stínu, bude chřadnout a bude více napadána škůdci (molice, venku slimáci aj.).
- Nevhodná zálivka
Bazalku je nejlépe zalévat ráno, dopoledne nebo v poledne, a to ke kořenům. Doma zaléváme méně než na venkovním stanovišti, které je vystaveno slunci. Bazalka nesnáší mokré listy navečer a přemokřenou půdu. Opět by to vedlo k napadání škůdci anebo chorobami (plíseň, hniloba).
- Odstraňování květů
Myslíte si, že se bazalka vysiluje tvorbou květů, a tak je raději uštipujete? To nemusíte. Z květů vám uzrají semínka, která můžete použít na výsadbu v dalším roce. Semínka nechte pořádně vyzrát a pak je uchovávejte nejlépe v papírovém sáčku na suchém místě.
- Pěstování na příliš nízko položeném stanovišti
Na záhoně či v bylinkové zahrádce je třeba pěstovat bazalku na vyvýšeném stanovišti, aby na ni nemohli slimáci. Na vyvýšeném stanovišti bude také více vystavena slunci. Nebo můžete zvolit pěstování v květináči, který bazalku od slimáků spolehlivě ochrání, zvláště když je postaven na dlažbě rozpálené od sluníčka, a který v případě potřeby můžete přenést i domů – např. na zimu.
- Průvan při pěstování doma
Bazalka je jednou z bylinek, která je skutečně velmi citlivá na průvan. Pokud ji tedy pěstujete doma za oknem, nenechávejte ji na okně, když větráte, ať nenastydne. Mohlo by dojít až k odumření celé rostliny.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz