bazalka

Pět chyb, které děláte při pěstování bazalky

Sezóna pěstování bylinek právě začala a vy už máte možná zasetou bazalku, nebo se ji chystáte koupit jako hotovou rostlinku. Přečtěte si však nejprve náš článek, abyste se vyvarovali chyb, které možná nevědomky při pěstování této bylinky děláte.

  1. Pěstování ve stínu

Bazalka je teplomilná bylinka a miluje přímé slunce a teplo. Nejlepší umístění venku je na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní straně, doma pak na jižním okně. Pokud ji budete pěstovat ve stínu, bude chřadnout a bude více napadána škůdci (molice, venku slimáci aj.).

  1. Nevhodná zálivka

Bazalku je nejlépe zalévat ráno, dopoledne nebo v poledne, a to ke kořenům. Doma zaléváme méně než na venkovním stanovišti, které je vystaveno slunci. Bazalka nesnáší mokré listy navečer a přemokřenou půdu. Opět by to vedlo k napadání škůdci anebo chorobami (plíseň, hniloba).

bazalka ve stínu - Pět chyb, které děláte při pěstování bazalky

  1. Odstraňování květů

Myslíte si, že se bazalka vysiluje tvorbou květů, a tak je raději uštipujete? To nemusíte. Z květů vám uzrají semínka, která můžete použít na výsadbu v dalším roce. Semínka nechte pořádně vyzrát a pak je uchovávejte nejlépe v papírovém sáčku na suchém místě.

  1. Pěstování na příliš nízko položeném stanovišti

Na záhoně či v bylinkové zahrádce je třeba pěstovat bazalku na vyvýšeném stanovišti, aby na ni nemohli slimáci. Na vyvýšeném stanovišti bude také více vystavena slunci. Nebo můžete zvolit pěstování v květináči, který bazalku od slimáků spolehlivě ochrání, zvláště když je postaven na dlažbě rozpálené od sluníčka, a který v případě potřeby můžete přenést i domů – např. na zimu.

  1. Průvan při pěstování doma

Bazalka je jednou z bylinek, která je skutečně velmi citlivá na průvan. Pokud ji tedy pěstujete doma za oknem, nenechávejte ji na okně, když větráte, ať nenastydne. Mohlo by dojít až k odumření celé rostliny.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář