růžový olej

Olej z růžových lístků

Jakmile vykvetou první růže, nechte se omámit jejich krásou a vůní a nasbírejte si alespoň hrst okvětních lístků. Růžový olej se vám bude hodit po celý rok a kromě provoněné pokožky vám pomůže i od různých neduhů.

Co budete potřebovat na výrobu oleje

Na výrobu růžového oleje budete potřebovat:

– asi hrst čerstvých okvětních lístků růží (nejlépe z vlastní zahrádky, aby byly opravdu v biokvalitě),

– 50–60 ml kvalitního oleje (mandlového, kokosového, jojobového),

– čisté plátýnko,

– malou lahvičku s uzávěrem.

lísty růží - Olej z růžových lístků

Jak budete postupovat

Růžové lístky trháme nejlépe během dopoledne, kdy mají největší sílu a obsah účinných látek. Za poledne mohou být zvadlé od slunce a k večeru jsou již unavené. Lístky jemně očistíme od případných nečistot. Dáme je do lahvičky a zalijeme olejem, aby byly zcela ponořené. Necháme takto louhovat v uzavřené nádobě alespoň 24 hodin. Poté přecedíme. Do přecezeného oleje můžeme naložit další čerstvé lístky růže a proces opakovat. Opakujeme tolikrát, až jsme spokojeni s výslednou vůní. Olejíček uchováváme v uzavřené lahvičce v chladu a temnu. Vydrží nám určitě jeden rok, tedy do dalšího vykvetení růží.

Na co se růžový olej hodí

Růžový olej zklidňuje pleť, odstraňuje červené skvrnky, zmírňuje záněty, hydratuje zejména citlivou a zralou pleť. Dále se použití růžového oleje doporučuje pro zklidnění mysli, zmírnění depresí atd., a to nejlépe ve formě aromaterapie, nebo jej můžeme nanést v malém množství na spánky. Růžový olej můžete dále použít na masáže, jako přísadu do koupele, a dokonce i jako jemný odličovač (zvládne i odlíčení očí) nebo k ošetření pleti místo nočního krému – hodí se zejména pro zralou pleť, protože částečně odstraňuje vrásky.

 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář