Pokud chcete poskytnout útočiště pro ježky, poskytnout jim místo k odpočinku a nalákat je na svou zahradu, přečtěte si následujících deset tipů, jak na to.
1. Zvolte místo vhodné pro ježky
Vyberte takové místo na své zahradě, které je pokud možno co nejvíce vzdáleno od vašeho domu, poskytuje ochranu a potravu pro ježky a další volně žijící zvířata. Lákejte ježky do své zahrady, pokud si myslíte, že jim můžete poskytnout dostatek potravy a úkrytu i v případě, že budou mít mladé. Pokud své ježky nalákáte do zahrady, aniž byste mohli vyhovět jejich potřebám, odsoudíte je k smrti.
2. Nepoužívejte pesticidy ve své zahradě
Nejen, že ježkům mohou pesticidy uškodit, ale mohou také poškodit jejich potravinový řetězec. Používejte místo toho organické metody. Drahé rostliny mohou být chráněny drcenými vaječnými skořápkami nebo ostrým pískem umístěným v kruhu kolem základny.
3. Potrava pro všechny druhy volně žijících živočichů
Zajistěte dostatek čerstvé vody a potravu pro všechny druhy volně žijících živočichů, jako je ovoce nebo neslazené müslli pro ježky. Měli byste se vyvarovat mléčných a masných výrobků, pokud je to možné, protože jsou příliš tučné. Ježek bude jíst krmivo pro domácí zvířata, ale bude se snažit používat ho pouze v případě potřeby. Chraňte jídlo pro ježky před kočkami a dalšími domácími mazlíčky.
4. Hibernace (zimní spánek)
Poskytněte ježkům bezpečné místo pro zimní spánek. V teplejších měsících může být toto místo také používáno jako hnízda pro matku a její mláďata. Ježci zůstávají v hnízdě čtyři týdny po narození, poté je uvidíte venku z hnízda.
5. Při práci na zahradě si dejte pozor
Předtím, než začnete sekat trávu nebo například plečkovat, zkontrolujte, zda se na místě vaší práce nenachází ježek, kterého jste nalákali na svůj pozemek. Ježci se vám odmění tím, že si rádi pochutnají na hlemýždích a slimácích.
6. Zneškodněte své odpadky
Každý rok jsou ježci ohrožování tím, že když mají hlad, vydají se k vašim odpadkům. Jejich zvědavost je může dostat do potíží, když jejich hlavy uvíznou v různých nádobách (od jogurtů a jiných plastových nádob). Smrtelné jsou pro ně plastové kroužky, které drží plechovky dohromady. Dbejte proto na to, abyste ze svých odpadků udělali co nejmenší nebezpečí.
7. Hromady dřeva na zahradě
Hranice ze dřeva nabízejí lákavé bydlení pro ježky (nebo podobně ideálně shromážděné materiály), proto byste je měly zkontrolovat ještě před tím, než je podpálíte. Pokud pod hromadou dřeva objevíte ježka, použijte zahradnické rukavice a přeneste jej. Pokud narazíte na hnízdo s mladými ježky, s materiálem nehýbejte. Dejte si pozor, pokud matka zjistí, že hnízdo bylo narušeno, může mladé opustit nebo je zabít. Pokud se vám zdá, že matka opustila hnízdo, kontaktujte záchrannou stanici.
8. Zahradní jezírka
Ačkoli jsou ježci dobří plavci, mohou být v těchto jezírkách jako v pasti. Pokud chcete ježky chránit před utopením, měli byste zahradní jezírka přikrývat, hlavně v noci. Dalším způsobem je instalovat do těchto jezírek kameny, jako takovou únikovou plochu.
9. Mříže
Také mříže mohou představovat problém, ježek jimi může propadnout a uvěznit se. Jednoduchá rampa umístěná v roštu může zachránit život nejednoho ježka. Povrch rampy by měl být drsný (dřevo nebo beton), aby bylo snadné přes něj uniknout.
10. Silnice, příjezdové cesty
Zamezit ježkům ve vstupu na silnici nebo příjezdovou cestu je velice obtížné. Proto je lepší, abyste při řízení v noci (ježci patří mezi noční tvory) jeli obzvláště opatrně, abyste se jim stihli vyhnout. Pokud je to bezpečné pro vás, zastavte a pomozte ježkovi dostat se na druhou stranu silnice.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz