limonáda z levandule

Víte jaké jsou hlavní přínosy a využití levandule? Máme pro vás několik tipů

Možná přemýšlíte o tom, že byste si vysadili levanduli, protože je to nádherný doplněk k nějakému květinovému záhonu a také včely ji milují. Ale zde její užitečnost tam nekončí. Zde je sedm způsobů, jak ji využít doma nebo na zahradě.

1. Odpuzuje moly

Sušená levandule je populární přírodní alternativou k naftalínovým kuličkám, které obsahují toxické pesticidy. Vědecké údaje jsou trochu skoupé, ale jedna studie zjistila, že levandulový esenciální olej je účinným insekticidem proti určitému typu larev molu (orgyia trigotephras, pokud máme být přesní). Naplňte malé sáčky sušenou levandulí a zavěste je do skříně nebo šatníku. Ať už máte problémy s moly nebo ne, tyto sáčky budou dělat dvojí práci tím, že vaše oblečení zanechají čerstvé a voňavé.

2. Vytvořte voňavý věnec

V aromaterapii je levandule používána k úlevě od pocitu úzkosti a ke zvyšování nálady, takže pokud ji budete mít ve své blízkosti, pomůže vám uvolnit se po dlouhém dni. Zapojte levanduli do své dekorace tím, že se naučíte, jak si vyrobit levandulový věnec, který osvěží vzduch a přidá kouzlo do jakékoliv místnosti.

3. Dezinfikuje ruce

Levandule silice má antibakteriální vlastnosti, proto je populární složkou v mnoha organických a domácích dezinfekcí na ruce.

levandule pytlík - Víte jaké jsou hlavní přínosy a využití levandule? Máme pro vás několik tipů
4. Čistí kontaminovanou půdu

Několik studií zjistilo, že výsadba levandule je účinným způsobem obnovy kontaminované půdy, například bývalých nalezišť, protože odstraňuje z půdy těžké kovy a další znečišťující látky. Ještě lépe, tyto nečistoty neovlivňují kvalitu levandule nebo jejího esenciálního oleje.

5. Vytvořte z ní limonádu

Levandule je tajemstvím ultra osvěžující limonády. Jednoduše promíchejte levanduli a cukr před tím, než je smícháte s vodou a citronem. Získáte tak limonádu, která bude mít přirozeně růžovo-fialovou barvu.

6. Dopřejte si aromaterapeutickou lázeň

Již jsme zmínili uklidňující účinek levandule a nejlepší místo, kde ji využijete, je ve vaně. Smíchejte levanduli s koupelovou solí, rozmarýnem a dalšími terapeutickými bylinkami. Nebo přidejte levanduli do svého šamponu.

7. Pomáhá spát

Věda potvrzuje to, co lidé po staletí vědí: Vůně levandule má uklidňující a sedativní účinek, který vám pomáhá spát. Udělejte si čaj s květy před spaním nebo přidejte levandulový sáček dovnitř svého polštáře.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

1 Komentářů

Zanechte komentář