Pokud patříte mezi ekologické zahradníky, budete i tak schopni vypěstovat zdravé růže. Růže, přestože jsou krásné, jsou notoricky citlivou květinou, která podléhá všem druhům škůdců a chorob. Avšak již z minulosti víme, že krásné růže lze vypěstovat bez dnes známých komerčních hnojiv a postřiků – vždyť Číňané pěstují růže organicky po dobu 5 000 let! Tajemství organického zahradnictví je pochopení toho, jak příroda funguje. Práce s přírodou vám přinese krásné keře a květiny.
Zde je 11 tipů, které vám pomohou při pěstování nejkrásnějších růží bez použití chemikálií.
1. Vyberte správné místo
To znamená místo, kde budou růže určitě prospívat, ať už plánujete popínavé růže, které porostou po zdi nebo mřížkách nebo jen klasické keře růží. Za prvé, pro růže je důležité sluneční světlo – vyberte místo, kde růže dostanou šest až osm hodin slunečního světla denně. Dále pak je nutná půda s dostatečným odvodněním. Za druhé je nutný dostatečný prostor. Každý růžový keř by měl mít prostor o průměru 90 cm, aby mohl kvést.
Půda může vytvořit nebo rozbít růžovou zahradu. Pokud vaše půda obsahuje hodně hlíny nebo písku, investujte do ornice a buďte velkorysí se svým vlastním kompostem. PH vaší půdy hraje roli v kvalitě růží. Jakmile zkontrolujete své pH, můžete udělat spoustu věcí. Pokud hledáte rychlé řešení, můžete koupit speciální produkt na pH… ačkoli přirozený přístup je vždy lepší, i když to trvá trochu víc času!
Chcete-li okyselit půdu, zkuste přidat organické mulčování – což je prospěšné pro mikrobiální život a zlepšení celkové kvality půdy. Použijte takový mulč, který je vyrobený z borové kůry, borovicového jehličí nebo pilin. Můžete jej recyklovat stejně jako citrusové slupky, zeleninové slupky nebo mletá zrnka kávy (klidně ta, která vám zbudou po vypití kávy).
Chcete-li zvýšit pH, čímž je půda zásaditější, doporučujeme ji často používat. Přirozené možnosti, jako je krabí nebo ústřicové ulity, drcené vaječné skořápky nebo popel z tvrdého dřeva, jsou proto velmi účinné.
Nezapomeňte také vyzkoušet pH vaší vody, což by mohlo stačit k tomu, abyste tuto citlivou rovnováhu rozhodili!
3. Vyberte různé druhy růží
Ujistěte se, že jste si vybrali takový druh růží, který je vhodný pro vaši zahradu. Vzhledem k tomu, že růžové keře se mohou značně lišit, je třeba zvážit prostor, který máte k dispozici.
Zvažte, zda chcete opakovaně-kvetoucí růže, které kvetou od dubna do června, října až prosince a přerušovaně po celé léto; nebo kvetoucí růže, které se objevují v dubnu po dobu asi tří měsíců a poté produkují málo nebo žádné květy.
4. Zálivka
Růže potřebují častou zálivku zejména v prvních týdnech po zasazení. V závislosti na počasí budete muset dělat zálivku každý den. Tyto vybíravé rostliny potřebují spoustu vody – a někdy i dešťové srážky nestačí na to, aby během letních měsíců prospívaly. Objem vody závisí taktéž na typu půdy – písečná půda potřebuje více vody než hliněná. Pokud jsou horní čtyři centimetry půdy suché, dejte jim další vodu. Namočte pouze půdu, ne listy, protože růže jsou náchylné k nemocem.
5. Organické hnojení
Růže nepotřebují jen vodu, potřebují také pravidelně hnojit. Nejlépe vstřebávají živiny na jaře po prořezání; zatímco jsou v poupatech; a v polovině léta – nejméně 6 týdnů před prvním očekávaným mrazem. I když si můžete koupit připravené organické hnojivo, je mnohem zdravější a užitečnější hnojit své růže vlastním domácím organickým hnojivem.
6. Tipy pro prořezávání
Vhodným obdobím pro prořezávání je v době, kdy už je po květu. To přirozeně podporuje zdraví a udržuje růže příjemné na pohled. Odstraňte všechny listy, které zůstávají na rostlině, nebo odřízněte mrtvé nebo nemocné větve. Dobrý způsob, jak zjistit, zda je větev mrtvá (kromě hnědé nebo černé barvy stonku) je ten, že uvnitř je hnědá namísto zelené. Jakmile to uděláte, můžete tvarovat rostlinu tak, jak chcete.
7. Mulčování
To je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro zdraví růží a je to také jedna z nejjednodušších věcí! Mulčování udržuje vlhkost před únikem ze země a udržuje růže hydratované. Také udržuje chladné kořeny v létě, zastavuje růst plevele, dává plodnost v průběhu času a dává růži pěstěný vzhled. Stačí položit pěkný organický mulč na základnu každého keře. Nejlépe se aplikuje po prořezávání (i když to nemusí být). Organické mulčování zahrnuje odřezky trávy, jehličky z borovic, dřevěné štěpky, drcené listy atd. Při výběru mulče nezapomeňte mít na paměti potřeby půdy, jak je uvedeno výše.
8. Chraňte růže před projevy počasí
Poslední použití hnojiva před zimou musí být včasné, aby rostliny přestaly vyrábět květiny v první plánované datum mrazu. Nicméně, měli byste i nadále zalévat růže, dokud půda není zmrzlá. Jakmile přichází mráz, musíte přidat izolace kořenů. Navršte půdu do výšky 16 cm nad základnou rostliny a zalijte studenou vodou. Odřízněte dlouhé stonky do výšky maximálně 60 cm a svažte je dohromady, abyste předešli poškození mrazem. Poté překryjte izolační látkou, kterou můžete odstranit brzy na jaře.
9. Zbavujte se škůdců přirozeně
Růže mohou být poškozeny různými škůdci včetně mšic, roztočů, housenek a dalších. Pokud se staráte o své růže s výše uvedenými tipy, měli byste tyto problémy se škůdci omezit na minimum. Nicméně, mít dobrý domácí pesticid po ruce znamená, že můžete podniknout rychlé kroky, pokud budete potřebovat!
Jednoduchý sprej z mýdla a oleje může být vhodným prostředkem proti škůdcům. Smíchejte lžičku zeleninového oleje, lžičku mýdla a šálek vody. Postříkejte povrch listů a po několika hodinách vyčistěte, abyste zabránili poškození rostlin. Znovu použijte každých pět až sedm dní.
10. Potlačte nemoci rychle
Klíčem k ekologickému zahradnictví je prevence, nikoli léčení, které mohou ovlivnit vaše rostliny.
Růže jsou náchylné k řadě onemocnění, ale dvě z nich jsou nejčastější: černé skvrny a plísně. Pokud vaše růže trápí některá z těchto nemocí, jednejte rychle, než mají šanci rozšířit se.
Jedním z přirozených řešení je přidání dvou polévkových lžic pečící sody do jednoho litru výše uvedeného spreje z mýdla a oleje.
11. Uchovávejte pestrou zahradu
Ptáci, berušky a další dravý hmyz budou sloužit ke snížení populací mšic a dalších škůdců.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz