I na Šumavě můžeme najít rostliny a bylinky, které se vyskytují převážně jen tam. Takže až Šumavu navštívíte, dívejte se pozorně kolem sebe. Třeba uvidíte následující druhy.
Šicha oboupohlavná
Je stálezelený keř podobný vřesovci, který roste ve vyšších polohách. Má modrofialové plody podobné borůvkám, které ale nemají zvláštní chuť. Ve Skandinávii se z nich přesto dělá kompot. Listy a stonky šichy se používají vnitřně k léčení průjmů a žaludečních potíží.
Plavuň pučivá
Je vytrvalá bylinka, která roste hojně všude na Šumavě. Zajímavé a léčivé jsou zejména výtrusy. Používaly se již dávno v lidovém léčitelství i dosud ve farmakologii, protože mají protizánětlivé účinky. Někdy se používají i jako insekticid. A kromě toho se přidávají do prášku na zjišťování a zajišťování otisků prstů.
Vrba borůvkovitá
Vyskytuje se převážně na Šumavě a v Novohradských horách. Je to menší strom keřovitého vzrůstu. Stejně jako u ostatních vrb se využívá kůra, která má protirevmatické účinky, snižuje horečku a pomáhá při nachlazení.
Popelivka sibiřská
Není ani tak léčivou bylinkou, ale zaslouží si pozornost pro to, že je jedním z dochovalých reliktů z období po ústupu doby ledové. Vyskytuje se jen na rašeliništích.
Hořec panonský
Nejprve musíme upozornit na to, že sběr této bylinky je již zakázán zákonem, neboť se jedná o silně ohrožený druh. Jinak se však hořec používal při nadýmání, zánětech žaludku a střev. Hořčiny, třísloviny a silice, které obsahuje, působí příznivě na vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluče.
Koprníček bezobalný
Horská bylinka, která roste nejen na Šumavě, ale v oblasti celých Sudet. Používal se v léčitelství zejména v dávné minulosti, a to na ženské obtíže a při nechutenství.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz