Větší produkce, hezčí květiny a zdravější zahrádka mohou být vaše bez dodatečných nákladů. Kompostování nejenže snižuje množství odpadu na skládkách, ale také zlepšuje vaši zahradu. Postupujte podle našich jednoduchých kroků a budete ohromeni změnou zahrady a množstvím odpadků, které odhodíte.
1. Založte koš nebo hromadu.
Zvolte venkovní prostor pro váš kompost. Pokud vyberete slunečné místo, kompost se bude rozvíjet rychleji. Jen ho často zalévejte, aby byl dost vlhký. Uzavřený zásobník je dobrou volbou, pokud se obáváte způsobu, jakým vaše kompostová hromada bude vypadat (nebo vůně)! Můžete si jednoduše vyrobit kontejner, objednat si ho online nebo ho koupit v zahrádkářství. Hledáte něco, co má průměr asi 90 cm a je o něco nižší než váš pas. Pokud založíte hromadu, chraňte ji před živočichy, jako kočky (nebo dokonce sousedův pes) pomocí oplocení.
2. Sbírejte odpadky.
Dále sbírejte odpad z kuchyně a zahrady. Trik je zaměřit se na stejné množství „zeleného“ odpadu a „hnědého“ odpadu, aby byl váš kompost zdravý. „Zelený“ odpad zahrnuje ovoce a zeleninu a „hnědý“ odpad mohou být dřevěné hobliny, suché listy nebo dokonce staré noviny. Zachování rovnováhy je důležité, protože „hnědé“ materiály jsou bohaté na uhlík, krmí organismy, které rozkládají odpadky a „zelené“ materiály dodávají dusík – klíč pro budování struktury buněk vaší nové půdy.
Váš kompost také potřebuje kyslík a vlhkost. Bez vzduchu, vaše hromada začne hnít a zavánět. Vlhkost pomáhá rozbít vše na malé kousíčky; pokropte kompost vodou každou chvíli, pokud vaše zbytky nejsou dostatečně vlhké. Při správné směsi by váš kompost měl vonět jako zemina.
- Co nekompostovat: Mléčné výrobky nebo živočišné produkty (dokonce i zvířecí kosti) začnou hnít a zapáchat a přitahovat škůdce. Totéž platí pro tuky, oleje a odpad z domácích zvířat. Také, pokud máte nemocnou rostlinu nebo hmyz na rostlině, nepřidávejte ji na hromadu – mohlo by to znečistit celý váš kompost.
3. Počkejte!
V příštích několika týdnech uvidíte, že se vaše odpadky změní na půdu. Obracejte směs každý týden lopatou nebo vidlemi, abyste ji zamíchali. Pokud po několika týdnech nevidíte pokrok, přidejte více „zeleného“ materiálu a ujistěte se, že držíte hromadu vlhkou. Pokud hromada páchne a je příliš mokrá, již nezalévejte, přidejte „hnědý“ materiál a častěji otáčejte kompost. Také rozlomte všechny velké materiály (jako větve), aby se udržovalo proudění vzduchu.
4. Používejte novou půdu.
Váš kompost je připraven, když vypadá a voní jako půda! Zahrňte ho do zahrady. Nezapomeňte, že kompost není náhradou za vaši půdu, ale spíše působí jako přírodní hnojivo pro pěstování vaší půdy a rostlin, takže ji můžete přidat několikrát za rok za účelem dosažení nejlepších výsledků.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz