strom

Jaké druhy rostlin můžeme pěstovat ve stínu?

Různé rostliny, které milují stín, budou prosperovat v různých oblastech stínu. Můžete to zkusit metodou pokus-omyl, ale sledováním své zahrady po celý rok minimalizujete ztráty a zjistíte, kdy přesně se slunce pohybuje nad zahradou.

Třezalka kalíškatá

Nízký stálezelený keř, který se rozprostírá kolem podzemního kořene a vytváří krásný půdní kryt. Tato nenáročná rostlina má čerstvé zelené listy a exotické žluté květy. Říká se jí také „Růže ze Sharonu“. Prosperuje na slunném místě, v polostínu, a dokonce i ve stínu.

Zběhovec plazivý

Zběhovec je vynikající kvetoucí krytina v částečném stínu a je ideální pro pěstování pod stromy a kolem keřů. Tato rychle rostoucí rostlina může tvořit hustou rohož v pouhých několika sezónách, která potlačuje plevel a pokrývá holou půdu.

Mitrovnička

Mitrovnička miluje stín a je velmi užitečným půdním krytem kolem základů stromů a živých plotů. Jakmile je rostlina zavedena, toleruje i suchou půdu. K dispozici je nyní mnoho kultivarů s krásnými purpurovými listy. Na konci jara a začátkem léta se na stoncích vyskytují malé bílé květy.

Kalina

Tyto oblíbené zahradní keře mohou mít různé velikosti i barevné odstíny. Velmi rádi rostou ve stínu. Kalina obsahuje asi 150 druhů, před jejím zakoupením zkontrolujte, zda vámi vybraná kalina je odolná vůči stínu.

Lenovník novozélandský

Lenovník je pěstován pro své mečovité barevné listy. Lenovník je tolerantní k širokému spektru půdních podmínek a velmi dobře se mu daří ve stínu. Na konci léta vysílá vysoké hroty exotických květin, které za soumraku přitahují můry.

Kopytník evropský

Robustní a spolehlivé zahradní rostliny, které nabízejí atraktivní listový efekt ve stinných místech. Asarum europaeum byl oceňován a pěstován jako léčivá bylina od 13. století a je tolerantnější k chladnějšímu britskému počasí více než jiné odrůdy.

Hortenzie

Hortenzie (Hydrangea) patří k opadavým a stálezeleným keřům s atraktivním listím a velmi nápadnými květy. Ty mohou být bílé, modré či růžové. V dnešní době je již mnoho kultivarů odolných vůči částečnému stínu. Hortenzie kvete buďto jakoby v kouli nebo ve tvaru vzestupného mopu. Barva květů hortenzie je závislá na pH půdy, modré zbarvení mají v kyselé půdě a růžové v alkalické půdě.

hebe wikipedie - Jaké druhy rostlin můžeme pěstovat ve stínu?

Zdroj foto: wikipedie                           Hebe

Hebe

Hebe patří mezi stálezelené a lehce udržovatelné keře. Lidé ho pěstují kvůli úžasným listům a květinám. Hebe roste na slunci i v polostínu, ale potřebuje ochranu před větrem. Tyto rostliny mají také další výhodu, že jsou schopni přilákat motýly, což je skvělý doplněk ke každé zahradě.

Sasanka hupejská

Tyto sasanky kvetou na konci léta a na začátku podzimu. „Honorine Jobert“ je dobrá odrůda do stínu, kvete s bílými květy, které jsou na spodní straně okvětních lístku zbarveny růžově. Potřebuje dobře odvodněnou půdu v částečném stínu. Mulčujte každý rok a připravte se oddělovat šířící se rostliny.

Skimie japonská

Skimie se dodávají v různých velikostech a jsou fantastickou rostlinou odolnou vůči stínu. Tento stálezelený keř má atraktivní lesklé listy a sladce vonící krémové nebo bílé květy, které se produkují na jaře. Skimie rostou na většině půd, pokud nejsou zaplaveny.

Brambořík břečťanolistý

Nápadné mramorované listy bramboříku břečťanolistého (Cyclamen hederifolium) se na rostlině rozvíjejí v období květu a v zimě zůstávají zelené. Pozoruhodné, růžové až tmavě růžové květy jsou velmi silné. Bramboříky jsou prominentní zahradní předměty, protože kvetou pozdě v sezóně.

Zahrada ve stínu

Mít stinnou zahradu není tak hrozná věc. I když někteří zahradníci mají pocit, že zahrada dosáhne svého plného potenciálu, jakmile je naplněná nejrůznějšími barvami, zahrady mohou být velkolepé i tehdy, pokud obsahují svěží zeleň. Následující seznam rostlin, které milují stín, jsou jedny z nejoblíbenějších a rozjasní tmavý kout vaší zahrady.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář