Zajímavou bylinkou, která na našem území roste, ale dá se vypěstovat i na zahrádce, je bezesporu jestřabina lékařská. Zvláště pokud trpíte cukrovkou, obezitou anebo jste maminkou, která kojí, měli byste zbystřit pozornost.
Jak bylinka vypadá
Jestřabina je vytrvalá bylinka dorůstající výšky 60–120 cm. Má sytě zelené listy, květy jsou bohaté, dlouhé a bílé, plody pak tenké, mnohosemenné lusky. Bylina kvete v červenci a srpnu. Ve volné přírodě roste na vlhčích místech, jako jsou břehy potoků, řek, rumiště či vlhké louky.
Jakou půdu potřebuje
Pokud chcete jestřabinu pěstovat na zahrádce, dopřejte jí středně těžkou, teplou, vzdušnou a na živiny bohatou půdu. Nesnáší půdy zamokřené a kyselé. Potřebuje vydatnou zálivku. Musí být chráněna před silným větrem a mrazem. Přihnojování je nejlepší kompostem.
Co se sbírá a proč
Ať už budete jestřabinu sbírat ve volné přírodě, anebo si ji budete pěstovat na zahradě, sbírá se kvetoucí nať bez plodů, tedy kdykoliv během léta. Sušíme na stinných a dobře větraných místech. Jestřabina obsahuje alkaloid galegin, třísloviny a glykosidy. A právě galegin je účinnou látkou proti cukrovce i při stimulaci tvorby mateřského mléka. Kromě toho má rostlina močopudné a potopudné účinky.
Čaj proti cukrovce
1–2 kávové lžičky jestřabiny zalijeme šálkem vroucí vody a necháme asi 15 minut louhovat. Pijeme 2–3x denně, můžeme dlouhodobě, ale ještě lepší je dát si např. měsíční kúru s tímto čajem, potom 14 dní pauzu, a pak zase další kúru.
Čaj pro kojící maminky
1 díl sušené natě jestřabiny + 1 díl sušených listů sporýše lékařského + 1 díl semena fenyklu zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pijeme až 3x denně, nejlépe cca 2 hodiny před kojením.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz