O výhodách anhydritu se v poslední době hodně mluví. Jde podle všeho o perfektní náhradu za beton, jež vyniká perfektními vlastnostmi a rychlou realizací. Koneckonců, anhydritová podlaha bývá pochozí do 48 od položení.
Ovšem byla by chyba zcela zavrhnout beton a sázet jen na anhydrit. A zvláště by souboj beton vs. anhydrit měli zvážit všichni, kdo uvažují nad jeho realizací ve venkovních prostorách.
Proč se vlastně anhydrit tolik upřednostňuje
Zmiňovány jsou především jeho samonivelační vlastnosti. Stačí ho jednoduše rozlít po plánované podlaze a jeho hotovo, jeho aplikace tedy není vůbec nijak fyzicky náročná. Navíc ji lze provést opravdu rychle. Chcete vědět, jak rychle? Pak vám prozradíme, že v běžném rodinném domě „položíte“ tento typ podlah opravdu za pouhý den, leckdy ještě za kratší časový úsek.
A v čem spočívá ten trik? Použitý samonivelační potěr je perfektně tekutý, takže se dokonale rozprostře. Nepřipomíná kaši, ale spíše velmi jemné bahno (takové, do kterého vám zapadne bota a už ji nevytáhnete). Výsledkem bude rovný a hladký povrch bez dilatačních spár. Výsledkem je také to, že už druhý den je možné po povrchu chodit. A co maximální zatížení, tedy kupříkladu nábytek a jemu podobní? Ten je obvykle možné na místo přesunout už po 4-5 dnech. Navíc se vše obejde zcela bez prachu a dalšího nepořádku.
Pokládka anhydritu není tak jednoduchá, jak vypadá
Ovšem má to jeden poměrně velký háček. Anhydrit se totiž v žádném případě nesmí dostat pod konstrukci domu nebo jiného prostoru. Takže tam, kde beton jednoduše nalijete, musíte pro anhydrit vytvořit speciální igelitovou vanu. A to se už obvykle neobejde bez spolupráce s odborníky.
Na oplátku však dostane zhruba o 20 % lepší tepelně-vodivé vlastnosti, než je tomu u betonu. A co z toho vyplývá? Nejprve směs dokonale zalijte a bez vytvoření vzduchových obemkne bez výjimky všechny (i ty nejnepřístupnější) části podlahového topení a následně bude pro vás mít nachystáno i příjemné teplo od nohou. Ale pozor, na anhydrit musíte vždy umístit nějakou podlahovou krytinu, sám o sobě totiž vhodný k přímé chůzi není.
Měli byste vědět: anhydritovým podlahám se říká také lité a sádrové.
Jaké výhody vám nabídne betonová podlaha
To beton je v tomhle ohledu docela jiné kafe. Určitě víte, že po něm můžete bez potíží chodit, byť to leckdy není úplně příjemné. A troufnout si na něj lze třeba i barvou. Takže pokud potřebujete ušetřit za podlahovou krytinu, jste tady na správném místě. Všeobecně je realizace betonových podlah asi o 30-40% levnější, než je tomu u anhydritu (a už vůbec není náhodou, že firmy na stránkách obvykle nemívají uvedený žádný ceník a odkazují se až na osobní konzultaci). Oproti anhydritu ovšem beton mnohem déle schne a do dokonale rovné plochy mu budete muset trochu pomoci.
Navíc se tak úplně nehodí pro vylití velkých prostor typu podlah ve větších halách. Hrozí totiž jeho praskání. Naštěstí tomu lze předejít vybudováním šikovných dilatačních spár. To už však obvykle patří do rukou zkušené firmy, sami si bez patřičných znalostí neporadíte.
A výhodu má beton i při pokládce, nepotřebuje totiž budování žádné igelitové vany jako v případě anhydritu. Na místo ho lze nalít jen s minimálními úpravami. Ovšem zatímco anhydrit se během opravdu rekordně krátké doby zcela sám vyrovná a rozlije do dokonale hladké formy, beton to bez vaší pomoci nedokáže, takže ani jeho pokládka není tak rychlá. Na podlahy v celém domě si připravte několik dní.
Anhydrit i beton lze rozmíchat přímo na místě
Jste zvyklí, že si beton zcela sami namícháte v místě stavby? Pak vás určitě potěší, že anhydrit to má velmi podobné. Ovšem sami si neporadíte, všeobecně totiž platí, že lité podlahy kvůli větší technologické náročnosti vždy pokládají odborníci. Vše probíhá ve speciálním výrobním zařízení, takže se k vám domů transportuje pouze suchá směs. Teprve u vás tak dojde ke smíchání s vodou, což samozřejmě značně snižuje náklady na přepravu a další náležitosti.
Pro venkovní použití se anhydrit příliš nehodí
Pokud se podíváte, co tvoří základ tohoto materiálu, bude vám vše jasné. Najdete v něm totiž především sádrovec a ten je zkrátka náchylný k chytání plísní v jakémkoliv prostředí, které trpí vyšší vlhkostí. Špatně odizolovaná garáž nebo dokonce venkovní terasa by se stále ještě měly spoléhat výhradně na beton. Ne vždy tedy platí, že moderní technologie dokáží zcela nahradit ty staré, leckdy je výhodnější vybírat si z obou možností podle aktuálních potřeb.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz