durman

Andělská trumpeta neboli durman: Krásné ozdobné květy jsou vykoupeny jedovatostí celé rostliny

27.7.2021
1 949 Zobrazení

Andělska trumpeta (durman) – respektive jakoukoliv její odrůdu – by asi chtěl mít na zahradě každý. Květy jsou opravdu působivé – velké a krásné a hrají různými barvami. Dávejte ale pozor tehdy, když si na vaší zahradě hrají děti nebo chováte domácí zvířata, celá rostlina je totiž prudce jedovatá.

Jak durmany vypadají

Durmany jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny až keře, mají jeden hlavní kořen, který je velmi silný a větvený. Listy má jednoduché a střídavé. Květy jsou nápadně velké, vyrůstají z paždí listů nebo postranních větviček. Plodem je tobolka.

durman list - Andělská trumpeta neboli durman: Krásné ozdobné květy jsou vykoupeny jedovatostí celé rostliny

Zdroj foto: Daniel Baránek, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Odkud pocházejí

Původní vlastí všech durmanů je Severní, střední a Jižní Amerika. Postupem času se však dostal do Evropy i Asie.

Jaké potřebuje podmínky

Durman vám nejlépe pokvete na polostinném stanovišti, potřebuje přihnojování – i jednou týdně, a také dostatečnou zálivku – počítejte s tím, že v létě jej budete muset zalít i 2–3x denně. Durmany nedokážou přezimovat na zahradě, tzn. buď je pěstujte jako jednoleté, nebo je na konci vegetačního období přesaďte do nádoby a zazimujte při teplotě kolem 7 °C.

Množení

Nejlepší množení je pomocí řízků. Nejvhodnější dobou je jaro, kdy jsou řízky měkké. Uřízněte výhony, které seřízněte asi na 20 cm délky, zasaďte je do substrátu určeného ke množení, můžete použít i stimulátor růstu, celý květináč i s rostlinami přikryjte igelitem. Pravidelně zalévejte a odvětrávejte. Měl by být postaven na světle, ale ne na přímém slunci. Řízky by se měly zakořenit po 2 měsících.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář