Kdo hledá vhodné květiny do truhlíků a květináčů na severní či stinnou stranu, pak rozhodně neprohloupí, když vsadí na begónie. Jsou krásné, nenáročné a ozdobí i kouty, kde by jiné rostliny chřadly.
Odkud pocházejí
Begónie pocházejí původně z pralesů Jižní Ameriky a do Evropy se dostaly až s kolonizačními cestami objevitelů v 18. a 19. století. Od té doby ale zcela zdomácněly a bylo vyšlechtěno i mnoho nových kultivarů, takže dnes můžeme mít begónie vzpřímené i převislé nebo třeba velkokvěté.
Pěstování a nároky
Begónie vysazujeme na severní či severovýchodní stranu, protože jsou stínomilné. Potřebují kyprou, mírně kyselou půdu plnou živin a přihnojování – nejlépe hnojivy na balkonové květiny. Zálivka je potřeba pravidelná, substrát nesmí vyschnout. Zejména převislé begónie doporučujeme pěstovat v samozavlažovacích truhlících, protože jsou ještě více citlivé na nedostatek vláhy. Přihnojování i zálivku omezujeme postupně od začátku podzimu, aby se begónie zatáhly a byly připraveny na zazimování.
Zazimování
Při příchodu prvních mrazů vyndáme begónie z půdy, odstraníme zbytky stonků i kořenů. Hlízy necháme několik dní zaschnout. Takto připravené je můžeme skladovat v bedýnkách, a to buď zasypané malou vrstvičkou rašeliny či pilin, nebo – pokud jich máme málo – zabalené jednotlivě do papíru, aby byly ve tmě. Uložíme je do místnosti o teplotě kolem 6 °C. Při vyšší by mohly předčasně vyklíčit a vysilovat se (to poznáme podle bílých stonků a listů), při nižší by naopak mohly namrzat.
Vysazení na jaře
Na jaře hlízy vysazujeme do nového substrátu s přídavkem rašeliny, ale raději až po 15. květnu, protože begóniím vadí i menší mrazíky. Hlízy vysazujeme vždy prohlubní nahoru. Ze začátku zaléváme a hnojíme jen málo, zálivku i přihnojování zvyšujeme s tvorbou nových listů.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz