Pokud toužíte po tom, abyste měli na své zahradě nějakou exotickou rostlinu, blahočet chilský je jednou z mála správných voleb. Jeho obrovskou výhodou je to, že snese i mrazivé zimy.
Jak blahočet vypadá
Blahočet chilský, někdy také zvaný araukárie chilská, (lat. Araucaria araucana, tj. opičí strom) je jehličnatý stálezelený strom dorůstající výšky až 40 metrů s pyramidální korunou. Kůra je šedohnědá, větve rostou horizontálně. Jehličí je trojhranné a opadává po cca 15 letech. Samčí šištice jsou žluté, samičí nejprve zelené, ale po opylení tmavohnědé.
Odkud pochází
Původně je blahočet endemitním druhem pocházejícím z Chile a Argentiny. V těchto zemích roste nejčastěji v nadmořských výškách od 1000 do 1600 metrů v pohoří And. Zajímavé je také to, že blahočet zřejmě pochází z pravěku, roste prakticky nezměněný po dobu 150 milionů let, a tak se mu někdy přezdívá „živoucí fosilie“.
Ze zemí původu se blahočet postupně dostal i do dalších zemí, velmi často do Evropy jako okrasná dřevina do zahrad a parků.
Jaké podmínky potřebuje
Blahočet má rád slunné nebo polostinné polohy. Půdu potřebuje kyselejší (dodat rašelinu) a vlhčí. Je také možné smíchat písek a rašelinu a při výsadbě použít drenáž z kamínků. Ačkoliv blahočet snáší zimu až do – 7 °C, je lepší jej na zimu zabalit do jutoviny a půdu pokrýt mulčovací kůrou. Rovněž je vhodné jej přistínit před silným zimním i jarním sluncem.
Mladou rostlinu lze pěstovat v nádobách, a tím pádem na zimu zazimovat.
Upotřebení v zahradě
Protože blahočet roste velmi uspořádaně, je opravdu dekorativním jehličnanem. Pěstuje se jako solitéra v zahradách a často se využívá také jako sbírková rostlina v arboretech.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz