blahocet

Blahočet chilský je exotická okrasná dřevina, kterou si můžete koupit i v našich podmínkách

Pokud toužíte po tom, abyste měli na své zahradě nějakou exotickou rostlinu, blahočet chilský je jednou z mála správných voleb. Jeho obrovskou výhodou je to, že snese i mrazivé zimy.

Jak blahočet vypadá

Blahočet chilský, někdy také zvaný araukárie chilská, (lat. Araucaria araucana, tj. opičí strom) je jehličnatý stálezelený strom dorůstající výšky až 40 metrů s pyramidální korunou. Kůra je šedohnědá, větve rostou horizontálně. Jehličí je trojhranné a opadává po cca 15 letech. Samčí šištice jsou žluté, samičí nejprve zelené, ale po opylení tmavohnědé.

Odkud pochází

Blahocet chilsky - Blahočet chilský je exotická okrasná dřevina, kterou si můžete koupit i v našich podmínkách

Zdroj foto: es.wikipedia.org

Původně je blahočet endemitním druhem pocházejícím z Chile a Argentiny. V těchto zemích roste nejčastěji v nadmořských výškách od 1000 do 1600 metrů v pohoří And. Zajímavé je také to, že blahočet zřejmě pochází z pravěku, roste prakticky nezměněný po dobu 150 milionů let, a tak se mu někdy přezdívá „živoucí fosilie“.

Ze zemí původu se blahočet postupně dostal i do dalších zemí, velmi často do Evropy jako okrasná dřevina do zahrad a parků.

Jaké podmínky potřebuje

Blahočet má rád slunné nebo polostinné polohy. Půdu potřebuje kyselejší (dodat rašelinu) a vlhčí. Je také možné smíchat písek a rašelinu a při výsadbě použít drenáž z kamínků. Ačkoliv blahočet snáší zimu až do – 7 °C, je lepší jej na zimu zabalit do jutoviny a půdu pokrýt mulčovací kůrou. Rovněž je vhodné jej přistínit před silným zimním i jarním sluncem.

Mladou rostlinu lze pěstovat v nádobách, a tím pádem na zimu zazimovat.

Upotřebení v zahradě

Protože blahočet roste velmi uspořádaně, je opravdu dekorativním jehličnanem. Pěstuje se jako solitéra v zahradách a často se využívá také jako sbírková rostlina v arboretech.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář