Estragon (čili pelyněk kozalec) je původem francouzská bylinka, která se používá nejen v kuchyni, ale své nezastupitelné místo má i v domácím lékařství. To je také jedním z důvodů, proč by neměl chybět ve vaší bylinkové zahrádce.
Kde a jak estragon pěstovat
Estragon má rád slunné stanoviště chráněné před větrem a v zimě před mrazem. Půdu má raději suchou a dobře propustnou, nesnáší zejména trvalé zamokření. Na zimu potřebuje seříznout téměř až u kořenů a zazimovat například chvojím. Na jaře potom znovu obrazí a dobře se rozmnožuje dělením kořenů. Estragon se samozřejmě dá pěstovat i v nádobě, kterou musíme na zimu umístit na chráněné místo, kde nemrzne (skleník, zimní zahrada, studená chodba apod.).
K čemu se hodí estragon v kuchyni
Estragon je výborný k rybám, bílému masu, do omáček, polévek, pomazánek i salátů. Můžete jej přidat i do kečupů a čalamád, nebo sterilované zeleniny. Doma si můžeme připravit i estragonové víno – podobně jako rozmarýnové.
Estragon obsahuje bílkoviny, sacharidy, vlákninu, vitamíny A, B, C, kyselinu listovou, měď, selen, zinek, sodík, draslík, železo, ale také thujon, který je ve vysokých dávkách toxický (obsahuje jej i šalvěj). Proto nedáváme estragon do jídel pro děti a těhotné a kojící ženy. U těhotných žen by navíc mohl způsobit potrat, neboť má abortivní účinky!
Co estragon léčí
Dodržíme-li mírné dávkování, nemusíme se estragonu obávat. Léčí nechutenství, vyhání z těla parazity (škrkavky, roupy), podporuje trávení a látkovou výměnu, podporuje tvorbu žluče, pomáhá při nadýmání i při kornatění tepen, působí i mírně močopudně.
Čaj z estragonu
Několik snítek estragonu zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme vlažné až 2 šálky denně při výše uvedených obtížích. Není vhodné pro děti a těhotné a kojící ženy!
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz