Jsou geneticky modifikované potraviny odpovědí na bezpečnější a efektivnější zemědělství, nebo se naopak jedná o hrozbu lidského zdraví? Co se pod tímto pojmem skrývá? Celá desetiletí se chovatelé rostlin a plodin potýkali s obtížemi, jejichž řešení bylo obtížné, ale zřejmé. Celý problém se nejlépe popisuje na rýži.
Rýže jako jedna z prvních geneticky modifikovaných potravin
Rýže miluje, když má své kořeny propadlé v půdě, ale většina odrůd zemře, když jsou rostliny ponořené déle, než pár dní. V chudých státech, jako je východní Indie a Bangladéš, zemědělci přicházejí každý rok až o 4 miliony tun rýže (což by mohlo nasytit okolo 30 milionů lidí) v důsledku záplav. To je časté, protože rýže se pěstuje v nížinách, a může se to stát čím dál častější, protože hladina moří vlivem změny klimatu dále stoupá.
Zemědělští experti se ale na tento problém zaměřili. Zjistili, že jeden téměř zapomenutý druh rýže, může přežít záplavy i po dobu dvou týdnů. Avšak výtěžky z této odrůdy byly příliš skromné, takže se tato rýže nemohla stát praktickým zdrojem jídla. Následovala desetiletí pokusů, kdy se experti geneticky snažili spojit odolnost vůči záplavám s vysokým výnosem z rýže. Zkřížením genů rýže odolné proti záplavám a vysoko výnosové rýže tak vznikla rýže, která umožnila ztrojnásobit výnosy ze zaplavených polí.
Bezpečnost geneticky modifikovaných potravin
Veřejnost bohužel stále věří, že geneticky modifikované potraviny nejsou pro lidský organismus a lidskou existenci vůbec bezpečné. Konsensus, že proces genetického inženýrství je stejně bezpečný nebo bezpečnější než tradiční metody, je silnější než konsenzus, že klima se mění, nebo že vakcíny jsou bezpečné. Desítky vědeckých a lékařských asociací, které jsou mezinárodně uznávané, se shodují na tom, že geneticky upravené potraviny jsou stejně bezpečné a zdravé jako jejich konvenční protějšky.
Proč tedy veřejnost věří, že geneticky modifikované potraviny nejsou bezpečné? Zřejmě je to tím, že veřejnost často není s agenturami a vědeckými obcemi, které dokazují bezpečnost geneticky modifikovaných potravin, obeznámena, takže získává hodně informací spíše z masových médií.
Potenciální nebezpečí plynoucí z geneticky modifikovaných potravin
Odpůrci geneticky modifikovaných potravin tvrdí, že tyto plodiny mohou zvýšit výskyt rakoviny a chronických onemocnění. Dále tvrdí, že takto pozměněné potraviny mohou obsahovat neočekávané alergeny a obsahují nedostatečné množství živin. Říkají, že tato technologie je plná neznámých, potenciálně katastrofických nebezpečí.
Jiní se obávají poškození životního prostředí způsobeného zvýšeným využíváním herbicidů v souvislosti s pěstováním geneticky modifikovaných plodin, a že zemědělství bude pokračovat ve vývoji plevelů a hmyzu, které jsou proti pesticidům imunní.
Ať už jsou tyto obavy oprávněné či nikoli, některé velké potravinářské společnosti reagovaly odstraněním geneticky modifikovaných potravin ze své nabídky.
Které potraviny jsou nejčastěji geneticky modifikovány?
Geneticky modifikované potraviny se pro zemědělce staly běžně dostupnými v roce 1996. Mezi první takto upravené plodiny patřila kukuřice, bavlna a sója. Zhruba 90 % kukuřice a sójových bobů, které jsou vyrobeny v USA, je geneticky modifikováno. Většina z těchto pozměněných plodin se používá v krmivech pro zvířata a v pohonných hmotách. Prakticky všechna cukrová řepa v USA je upravená – a představuje více než polovinu cukru vyrobeného v USA. Geneticky modifikované přísady, jako je kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktosy a rostlinný olej, lze nalézt v přibližně třech čtvrtinách zpracovaných potravin na regálech supermarketů.
Proč jsou geneticky modifikované potraviny bezpečné?
Ti, kteří tvrdí, že neexistuje žádný bezpečnostní problém s geneticky modifikovanými potravinami, poukazují na dvě desetiletí jejich rozšířeného používání a tvrdí, že žádné studie nepotvrdily, že člověk by byl geneticky modifikovanými potravinami nějak poškozen. Většina těchto studií se však zaměřuje na určitou podmnožinu technologií geneticky modifikovaných potravin a je příliš tajemná a složitá, aby je pochopila široká veřejnost. Avšak vědci tyto pozměněné potraviny zkoumaly v desítkách studií a shodli se na tom, že takové upravené plodiny jsou bezpečné pro použití v potravinách i krmivech.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz