tulipány

Jak vytvořit hezkou zahradu k vašemu domu? Co by měla obsahovat

Postavili jste dům a teď stojíte před rozhodnutím, jakou zvolit zahradu a co všechno by vaše zahrada měla obsahovat? Pojďte se s námi podívat na jednotlivé prvky, které zahradu tvoří, a podle toho, jakou zahradu si představujete, zvolte jejich pořízení a umístění.

Jednotlivé prvky zahrady

Terasa – obvyklým přechodem mezi domem a zahradou je v dnešní době terasa. Může být kryta pergolou nebo alespoň markýzou proti větru a dešti, aby setkávání s přáteli mohlo probíhat za jakéhokoliv počasí. Výhled z terasy by měl být volný a směřovat na nejkrásnější místa zahrady.

Trávník – spojovacím článkem celé zahrady, ale také výplní míst, kde nerostou jiné rostliny, anebo prostorem pro hry s dětmi je vždy trávník. Volte kvalitní osivo i hnojiva, trávník pravidelně sekejte a provzdušňujte, ale současně ponechte alespoň část trávníku neposečenou, aby se vám v zahradě drželi ptáci a užitečný hmyz.

Stromy a keře – na každé zahradě by měl být alespoň jeden velký strom, pozor: sázejte jej v místech, kde nebude vadit, až vyroste, naopak vytvoří stín pro odpočinek nebo pro rostliny vyžadující zastínění; keře jsou menší a obvykle i jednodušší na údržbu a dají se využít prakticky po celé zahradě nebo jako živý plot.

Kvetoucí rostliny – kvetoucí rostliny můžete sázet volně do trávníku (jarní cibuloviny), nebo do samostatných záhonů, kombinujte druhy, které vytvářejí symbiózu (např. růže s levandulí – levandule odpuzuje mšice), a také kombinujte rostliny podle barev a podle doby kvetení, ať se vám záhon líbí na jaře, v létě i na podzim.

Ovocné, zeleninové a bylinkové záhony – máte-li na zahradě dostatek místa, využijte jej na vytvoření záhonů např. s jahodami, zeleninou (okurky, rajčata), nebo bylinkami. Budete mít přísun vitamínů po celý rok.

záhon zeleniny - Jak vytvořit hezkou zahradu k vašemu domu? Co by měla obsahovat

Voda – zcela nezastupitelné místo v zahradě má voda. Můžete mít buď bazén, nebo přírodní jezírko s leknínem a rybičkami, a pokud máte opravdu málo místa, pořiďte si aspoň pítko pro ptáky – bude to příjemné zpestření.

Dřevo – do každé zahrady se hodí dřevěné prvky: zahradní nábytek, pergola, dřevěné dekorace, dřevěné herní prvky pro děti (konstrukce na houpačku, pískoviště). Vybírejte kvalitní dřevěné výrobky a dřevo jednou za čas naimpregnujte vhodným prostředkem.

Kámen – i kameny se hodí do zahrad, např. jako samostatný solitér do skalky, ale kamínky můžete využít i jako výplň pro cestičky, nebo si místo klasického záhonu vytvořit záhon štěrkový, který je prakticky bezúdržbový.

Osvětlení – zejména v létě při večerních setkáních s přáteli či rodinou oceníte, když budete mít na terase i jinde na zahradě světla. Pokud vám nestačí světla zabudovaná do zahrady při vlastní stavbě, směle využijte i solární světýlka, která můžete umístit kdekoliv.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování.
sazenicka.cz

 

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít