Možná to nevíte, ale už kompostujete. Potravinový odpad ve vašem odpadkovém koši, kousky tkanin a bavlny, vlasy, zbytky listů atd. – to vše shromažďujete a to všechno se rozkládá. V základním kompostování není nic složitého. Naučit se kompostovat je pro zemědělce důležité, protože tak využijí svůj rostlinný a potravinářský odpad. Z těchto materiálů vytvoříte novou půdu.
Pro založení kompostu vám postačí vykopat si v zahradě malou jámu o hloubce asi 18 cm a dolů dáte svůj potravinový odpad a zbytky rostlin (posekaná tráva, listy, nebo vytrhaný plevel). Na ochranu proti hlodavcům přidejte natrhané noviny a vše uzavřete vrstvou půdy. Kompost by neměl šířit žádný výrazný zápach, spíš vůni podobnou tomu, co cítíte v lese. Po třech měsících se z této kompostové hromady stane půda. Úspěch přichází tiše, neustále a samozřejmě. A toto je základní proces kompostování.
Základy úspěchu kompostování
Spousta zahradníků, kteří se snaží začít kompostovat, se zbytečně baví tím, jaký správný typ koše si pořídit a rozdělují odpad na „hnědý“ a „zelený“. Kompostování ale není jako chemie pečení chleba – je to nepřesná věda o tom, co vše smíchat. Úspěšné kompostování dodržuje několik základních principů:
Mnoho zdrojů vám řekne, abyste do vaší kompostové hromady nedávali vařené potraviny, maso, citrusové plody ani zvířecí hnůj. Každý jednotlivý organický materiál se rozkládá. Některé materiály ale mohou způsobit nepříjemný zápach. Pokud chcete být opatrní, přeskočte tyto položky. Tuky (mléko, olej, sýr), maso (včetně ryb) a hnůj mohou být nebezpečné. Hnůj je dodatečně komplikovaný, protože přidává soli do jakékoliv zahrady. Odkryté ovoce může přilákat mušky (což je více nepříjemné než škodlivé). Kompostové systémy (tj. koše, bubny, atd.) manipulují s materiály jinak. Bez ohledu na systém nemůžete kompostovat plast. Sklo a kov se nerozkládají (nebo alespoň ne tak rychle, jak potřebujeme). Ale všechno ostatní nakonec hnije.
2. Nebojte se užitečného hmyzu
Fyzické rozkladače, jako jsou larvy, červy, brouci, roztoči a hlemýždi, se živí rostlinnými materiály, rozkládají je na menší kousky, kterými se zase mohou živit mikroskopické organismy jako jsou prvoci, bakterie a houby. Nedělejte si starosti s jejich přítomností, protože většina z nich je již přítomna ve vašem organickém materiálu nebo v okolí vaší kompostové hromady.
3. Buďte flexibilní ohledně „hnědé“ a „zelené“
Termíny se netýkají barvy, ale poměru uhlíku a dusíku. „Zelení“ jsou více bohatými na dusík, jako jsou kuchyňské odpadky, posečená tráva a káva. Nepotřebují tolik dodatečné vlhkosti a potřebují více otáček s vidlemi, abyste je udržovaly provzdušněné. „Hnědé“ jsou materiály bohaté na uhlík, jako jsou suché listy a lepenka. Dobrý kompost vyžaduje kombinaci obou, ale nepotřebujte specifika. Použijte to, co máte, a pomocí pozorování v průběhu času upravte podle potřeby.
4. Spoléhejte na svůj nos
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zjistit, zda přidáváte správnou rovnováhu materiálů, je vůně hromady v průběhu času. Jak se kompost zpracovává, měl by být teplý. Většinou je zápach hniloby znamením velkého množství složek bohatých na dusík. Vyhněte se proto přidávání „zelených“ složek do své hromady a s pomocí vidlí obraťte kompostovou hromadu, abyste ji provzdušnili (vzduch urychluje rozpad). Nedostatek zápachu může znamenat, že kompost nepracuje. V takovém případě přidejte více „zeleného“.
5. Co je malé, to je milé
Dokonce i nejvíce viditelní rozkladači kompostu jsou poměrně malí. Nasekejte svůj organický materiál na malé kusy (5, maximálně 10 cm velké). Tím zvýšíte plochu dostupnou pro makro- a mikroorganismy, které kompost rozkládají. Pokud přidáte větší materiál do hromady, je pravděpodobnější, že kompost bude stagnovat. Není to na škodu, ale rozpad bude trvat déle.
6. Dbejte na teplotu
Teplota vaší hromady vám říká, v jaké fázi je váš kompost. Když se přidá nový materiál a rozkládá se, teplota stoupá. Když vaše hromada dosáhne středu 60 až 70 °C, aktivně se vytváří kompost. S postupem času dochází k ochlazování. Když dosáhnete 20 °C, je váš kompost hotový. Nejjednodušší způsob, jak toto sledovat, je kompostový teploměr. Ten je dostatečně dlouhý na to, abyste mohli zkoumat teplotu uprostřed hromady, protože teplota blíže k povrchu bude vždy chladnější.
7. Udržujte proudění vzduchu
Když se organické materiály rozpadají, uvolňují vlhkost a hromada začíná kondenzovat a vytlačovat kyslík. Bez dobrého průtoku vzduchu dominují anaerobní bakterie. Nakonec dostanete kompost, ale to bude trvat déle a bude to nepříjemně zapáchat. Chcete-li upravit bakteriální populaci, provzdušněte svou hromadu pomocí vidlí nebo bubnového systému. Je dobré, aby se vaše hromada každé dva týdny změnila bez ohledu na její vůni. Tím se restartují mikroorganismy v jádře hromady. Pokud neprovzdušníte hromadu, kompostování bude trvat déle – jeden rok místo tří měsíců.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz