kompost

Vytvořte si vlastní substrát

Příprava vlastního půdního substrátu s sebou nese mnohé výhody. Nejenže zajistíte potřebnou kvalitu, svůj substrát můžete přizpůsobit rostlinám na míru, jeho výroba je levnější než koupě komerčních substrátů a bezpečnější, protože víte, co v substrátu skutečně je. Níže uvádíme postup, jak si vytvořit vlastní substrát.

Postup pro vytvoření vlastního substrátu

Ingredience:

– 1 díl kokosového vlákna (pro zadržování vody),
– 1 díl vermikulitu (pro provzdušení a dostatek prostoru na kořeny),
– 2 díly kompostu (pro dodání živin),
– ½ – 1 dílu vermikompostu (pro další živiny a mikroorganismy).

Je důležité poznamenat, že slovo „díl“ zde může být jakékoliv měření, které chcete, například jeden kbelík, který máte na zahradě.

zem - Vytvořte si vlastní substrát
Kokosové vlákno

Kokosové vlákno je velmi oblíbenou volbou místo rašeliníku. Důvodem je to, že rašeliník je poměrně obtížný, co se udržitelnosti týká. Z ekologického hlediska je lepší použití dehydratovaných kokosových vláken (které koupíte ve formě cihel). Kokosové vlákno udrží více vody než rašeliník. Příprava kokosového vlákna k přidání do substrátu je jednoduchá – namočte cihlu kokosového vlákna na několik minut do vody a poté ji přidejte do substrátové směsi.

Vermikulit

I když vermikulit nemá dostatek vitamínů, přesto je přínosem substrátové směsi. Zajistí totiž provzdušnění půdy. To umožňuje kořenům rostliny přístup kyslíku. Vermikulit navíc snižuje hustotu půdy, což usnadňuje kořenům proniknout hlouběji do směsi. Pokud se vám vermikulit příliš drahý, můžete jej zaměnit za stavební písek, který je rovněž dobrým řešením.

Kompost

Nejlepší možností je vlastnoručně vyrobený kompost, protože jedině tak si můžete být skutečně jistí tím, co všechno se v kompostu nachází. Pokud tedy máte možnost, využijte vlastní kompost. Pokud si ale vlastní kompost nepřipravujete, zkuste si koupit nejkvalitnější kompost, jaký najdete ve svém zahradnictví. Může vás to stát trochu více úsilí, ale vyplatí se vám to. Vybírejte organický kompost. Správný kompost je klíčem k dosažení potřebného množství živin.

Vermikompost

Jedná se o bonusovou složku, jejíž přidání byste měli zvážit. Vermikompost patří k nejlepším přírodním zdrojům organické hmoty, které můžete sehnat v každém zahradnickém centru. Při přidávání vermikompostu pamatujte na to, že méně je více, a proto to nepřehánějte s množstvím.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

13 − two =