pergola

Jak pečovat o pergolu

Pergola (stejně jako altán, zahradní domeček, chata apod.) potřebuje náležitou údržbu. Po celý rok vám slouží k vaší spokojenosti, a tak ji jednou za rok odměňte péčí, jakou si zaslouží.

Dřevěné prvky

Dřevěné prvky jsou nejdůležitějšími objekty pergoly. Dřevěné prvky – sloupky, trámy – byste měli alespoň jednou za 2 až 3 roky (na velmi exponovaných místech i každoročně) ošetřit. Nejprve byste měli odstranit původní lak či nátěr – drátěným kartáčem nebo smirkovým papírem. Potom napusťte dřevo olejem nebo použijte lazuru na dřevo. Dalším krokem by měl být nátěr bezbarvým nebo i barevným lakem. Tento nátěr je pro lepší efektivitu vhodné zopakovat.

Kdy natírat

Dřevo natírejte za vhodného počasí, tedy při teplotě od 5 do 20 °C, za bezvětří a za sucha. Déšť ani mlha nejsou vhodným pracovním prostředím, protože barva i lak špatně schne a také se může mísit s vodou, což není žádoucí. Ale ani příliš pálící slunce nátěru neprospěje, protože zase zasychá velmi rychle a tvoří se v něm trhlinky, které potom způsobují rychlejší odcházení jak nátěru, tak dřeva pod ním, které není chráněné.

Nezapomeňte na podlahu

zahradni staveni 450x600 - Jak pečovat o pergolu

Zdroj foto: envato

Kromě toho, že dřevěnou podlahu pod pergolou byste měli pravidelně stírat prostředkem na dřevěné podlahy, určitě bude také potřebovat ošetřit stejně jako zbytek pergoly. Tedy odstranit staré nátěry, napustit dřevo olejem nebo lazurou a 2x natřít lakem. Na podlahu vybírejte odolné laky, protože je asi nejvíce zatěžována (nábytkem, chozením).

Látkové prvky

Pokud má vaše pergola látkové prvky – markýzy, látkové postranní panely, je potřeba je alespoň jednou za rok (nebo při znečištění) ostříkat vodou z hadice, popř. omýt mýdlovou vodou a poté spláchnout vodou z hadice. Všechny materiály použité na pergolu takové zacházení snesou. Opět pracujte za slunného počasí bez větru.

Skleněné prvky

Někteří z nás si nechali pergolu zasklít. Je to výhodné zejména proto, že pak ji můžete používat celoročně anebo ji využít jako zimní zahradu. Sklo umývejte podobně jako okna nebo zasklené dveře. Používejte přípravky určené speciálně na okna, vyhněte se prostředkům na nádobí, které mají přece jen jiný účel. Největší špínu umyjte pomocí prostředku na okna rozředěného vodou. Okna pak vyleštěte pomocí lešticího přípravku a hadříku, který nepouští chlupy. Nebo použijte stěrku na okna, která zanechává skleněné plochy bez šmouh.

Kovové prvky

Kovové prvky, jako jsou panty a šrouby, většinou bude stačit promazat olejem. Panty promazávejte, jakmile začnou drhnout. Kovové prvky většinou nepotřebují žádné speciální nátěry, ani proti korozi, protože dnes se už vyrábějí z takových materiálů, které korozi nepodléhají (hliník, pozinkovaná ocel).

Rostliny

A nesmíme zapomenout ani na popínavé rostliny, které často míváme kolem pergol, abychom si zpříjemnili pobyt uvnitř a zastínili sezení. Rostliny je samozřejmě potřeba zalívat zejména podle počasí, ale také potřebují přihnojit – minimálně 1x za 14 dní v době vegetačního růstu. Některé popínavé rostliny potřebují i sestřihnout (určité druhy klematisů). Na zimu i tyto popínavé rostliny přikryjeme chvojím alespoň u kořenů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář