ovocne stromy

Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Nemoci ovocných dřevin: Ovocné stromy, keře i rostliny jako třeba jahodníky mají sklony k chorobám, pokud je pěstujeme na nesprávném stanovišti, v nevhodné půdě, dostatečně je neprořezáváme či u nich pěstujeme jiné rostliny, které jsou na tyto choroby náchylné. Pokud se budete držet rad v našem článku, měli byste však většině chorob úspěšně předejít.

strupovitost - Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Zdroj foto: James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons      Strupovitost

Strupovitost

Strupovitost způsobuje houba Fusicladum syn. Venturia, a to zejména na jádrovinách, ale může se vyskytnout i na broskvoních a třešních. Poznáte ji velmi jednoduše podle hnědých, jakoby sametových skvrn na listech i plodech. V případě hrušní mají hrušky rozpraskanou slupku a u stromů mohou být poškozené i mladé letorosty.

Pomoc se nabízí v několika možnostech:

  1. Nikdy nenechávejte napadené listy a plody ležet na zemi pod stromem, důsledně je sbírejte a ničte (například spálením).
  2. Stromy každý rok prosvětlete řezem, aby mohl mezi větvemi v korunách proudit vzduch.
  3. Při narašení pupenů a po odkvětu postřikujte stromy povolenými fungicidy. Pokud jsou zatím jen pupeny, může fungicid obsahovat měď (Cuproxat, Champion), po odkvětu už použijte fungicid na jiné bázi než měďnaté (Bellis, Scala aj.).
kaderavost - Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Zdroj foto: Giancarlo Dessì, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons  kadeřavost broskvoní

Kadeřavost broskvoňových listů/kadeřavost broskvoní

Tato choroba je rovněž způsobována houbou, tentokrát však s názvem Taphrina deformans. Poznáte ji tak, že listy broskvoní se znetvořují/zkadeřují a barví se do červena a následně opadávají. Pomoc je dvojí:

  1. Opadané nemocné listy důsledně sbírat a ničit.
  2. Preventivně postřikovat stromy fungicidy na bázi mědi, a to na podzim po opadání listů, během zimy a na jaře, než se začnou tvořit pupeny.
monilioza - Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Zdroj foto: Mariuszjbie, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons  Moniliová hniloba

Moniliová hniloba

Moniliová hniloba neboli monilióza je způsobena houbou Botryotinia fuckeliana a napadá zvláště peckoviny a jádroviny. Projevuje se nejvíce na plodech, které pak mají na sobě nahnilá místa – tj. plody zahnívají. Na meruňkách a višních se může projevit i na špičkách nových letorostů, které zasychají. Pomocí je:

  1. Důkladně probírat plody a všechny napadené/nahnilé plody ihned odstranit a zničit (ne do kompostu).
  2. Pokud došlo i k napadení větví, ty je potřeba seříznout a spálit. Zdravé dřevo ošetřete štěpařským voskem.
nektriova rakovina - Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Zdroj foto: Abrahami, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                  Rakovina jabloně

Rakovina jabloně/nektriová rakovina jabloně

Rakovina jabloně je způsobena houbou Nectria galligena. Podobné druhy rakoviny mohou postihnout i jiné ovocné stromy. Rakovinu na stromě poznáte podle toho, že objevíte vpadlá místa na kůře mladých kmenů nebo větví. Navíc po čase nad místem napadení začnou odumírat větve. Pomocí proti této chorobě jsou:

  1. Důsledně dodržovat požadavky dřevin na stanoviště, vláhu (přílišné přemokření chorobě napomáhá), půdu a hnojení (dřeviny by se neměly hnojit pouze dusíkatými hnojivy).
  2. Když už rakovina u stromu propukla, je potřeba vyříznout napadená místa až na zdravé dřevo, ránu ošetřit – menší ránu stačí ošetřit štěpařským voskem, větší ránu pak nátěrem například bílou barvou, která rovněž bude chránit strom před přehříváním.
sucha skvrnitost - Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Zdroj foto: Forest & Kim Starr, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons      Suchá skvrnitost listů peckovin

Suchá skvrnitost listů peckovin/dírkovitost listů peckovin

Suchá skvrnitost je způsobena houbou Wilsonomyces carpophilus a objevuje se nejčastěji na listech a plodech třešní a švestek. Na listech najdete černé skvrny, které později zhnědnou a budou velké asi 2 až 3 mm v průměru. Nakonec odumřelá tkáň vypadne. Na plodech budou skvrny ohraničené červeně. Pomoc proti této chorobě je tato:

  1. Důsledně sbírejte a palte spadané listí napadených stromů.
  2. Stromy prořezávejte.
  3. Preventivně použijte fungicidní přípravky.

Rez vejmutovková

Rez vejmutovková způsobená houbou Cronartium ribicola napadá všechny keře a stromky rodu Ribes, ale nejčastěji černý rybíz. Název ale dostala od svého původního hostitele – borovice vejmutovky. Poznáte ji podle oranžovočervených výtrusných kupek na spodních stranách listů rybízu. Listy pak předčasně opadávají. Pomoc je dvojí:

  1. Důsledně sbírejte a palte napadené listy.
  2. Nevysazujte rybíz v blízkosti borovic anebo borovice v blízkosti rybízů.

Pakustřebka/antraknóza rybízu

Tato nemoc je způsobena houbou Drepanopeziza ribis a vyskytuje se sice nejčastěji na rybízu, ale může se objevit i na angreštu. Projevuje se žloutnutím a opadáváním listů, ke kterému může dojít ještě před dozráním plodů. Opět se nabízí dvojí pomoc:

  1. Napadené listy ihned sbírejte a palte.
  2. Preventivně ošetřujte keře povolenými fungicidy, nejlépe alespoň jednou po sklizni a jednou na jaře po odkvětu.
padli angrestove - Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Zdroj foto: Draceane, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                    hnědé padlí

Padlí angreštové americké/hnědé padlí

Padlí je způsobeno houbou Sphaerotheca mors-uvae a napadá pouze angrešty. Poznáte jej podle pokroucených jednoletých výhonů a bělavého moučnatého povlaku na litech a plodech. Plody bohužel pukají a jsou nepoživatelné. Pomoc je dvojí:

  1. Napadené vrcholky ihned odřízněte a spalte.
  2. Angrešt každoročně důsledně prosvětlujte, aby mezi větvemi mohl proudit vzduch.
metlovitost maliniku - Nemoci ovocných dřevin jsou bohužel velmi časté, ale můžeme jim předejít

Zdroj foto: Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons  Metlovitost maliníku

Metlovitost maliníku

Metlovitost maliníku je způsobena houbou Didymella applanata a napadá všechny druhy maliníků. Poznáte ji podle stříbřitě lesklých, až modrých míst na kůře prutů, která se mohou do podzimu rozšířit na celý výhon a způsobit jeho uhynutí, nebo dokonce uhynutí celého maliníku. Pomoc spočívá v tom, že:

  1. Nebudete kupovat nemocnou sadbu.
  2. Budete vysazovat jen odrůdy, které jsou doporučené pro vaše stanoviště a půdu.
  3. Nebudete maliník vysazovat příliš hustě.
  4. Budete jej důkladně prořezávat každý podzim, tj. všechny odplozené pruty, všechny suché pruty a všechny napadené pruty, až ponecháte pouze 4 až 6 zdravých, nejsilnějších prutů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář