Achimenes můžeme najít ve spoustě domácností, je to vděčná rostlina okenních parapetů. Kvete bohatě barevnými kvítky, pěstuje se jako pokojovka, ale v létě je vhodná i do truhlíků.
Achimenes pochází ze Střední a Jižní Ameriky, Mexika a některých ostrovů karibského moře. Často roste na místech, kde se střídá období sucha a vlhka, proto si vytvořila na kořenovém systému zásobní orgány, tzv. rhizomy. Zde rostliny vyčkávají v období sucha, jakmile nastane vlhké období, tedy příznivé pro růst, rhizomy vyraší a rostlina započne období vegetace.
Rostlina má světle až tmavě žilkované listy, které na podzim opadávají. Květy mají trubkovitý tvar a jsou k dostání v bílé, červené, žluté, růžové, modré, vínové a oranžové barvě. Achimenes kvete od června do září, někdy i do října. Rostlina není žádným nováčkem, většina ji bude znát spíše pod lidovějším pojmenováním jako honzík, křivůtka či bolouň. Dorůstá výšky 20-40 cm.
Jak achimenes pěstovat
Rostlina se vysazuje v období únor až duben. Do květináče dáme z 1/3 drenážní vrstvu (kamínky, keramzit, kousky cihel….) a doplníme kyprou a výživnou zeminou. Do substrátu zasadíme hlízky a necháme vyklíčit. Truhlík dejte na světlé místo, třeba na okenní parapet. Klíčky se objeví během pár dní. Achimenes má rád teplo, proto by teplota, kde je umístěný, neměla klesnout pod 200 C. Po vyklíčení vybereme světlé místo bez přímých slunečních paprsků. Některé druhy se dají pěstovat i na chráněném venkovním stanovišti (balkon, pergola….). Chránit bychom ho měli hlavně před větrem a deštěm. V létě vyžaduje hojnější zálivku.
Achimenes přezimujeme na chladnějším místě, na podzim ustane kvetení, hlízy se zatáhnou a rostlina přechází do vegetačního klidu, teplota v místnosti by neměla klesnout pod 70 C. Hlízy lze ponechat ve vyschlém substrátu v květináči, na jaře vysypat a opět zasadit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Kde achimenes koupím? Měla jsem tuto kytku před třiceti lety. Byla jsem dlouho nemocná a manžel nechal oddenky achimena odumřít. Pak už jsem tuto květinu nikdy nikde neviděla. Toto je poprvé, co o ní čtu článek.
Dobrý den,
já ho čas od času vídám v květinářství, zvláště v těch menších. A je taky oblíbený mezi tzv. „vyměňovači pokojových rostlin.“ podívejte se na inzeráty na internetu, pátrejte po nabídkách výměny řízků. Sama jsem ho tak dřív sehnala a po přestěhování musela darovat, (stejně jako mnoho dalších), protože by nás jinak moje pokojovky vytlačily z bytu 🙂 A máte-li možnost někde navštívit komentované prohlídky skleníků, také se může ukázat. A při slušném požádání o řízek mě ještě nikdo neodmítl 🙂