Protože bonsaje mívají velmi malý a mělký květináč, je mnohem důležitější než u ostatních rostlin jim zabezpečit dostatečný přísun vláhy a živin. Přinášíme vám pár rad, které je potřeba dodržet.
-
Zálivka vždy závisí na ročním období a počasí
Jestliže panuje horké, suché a navíc větrné léto, pak bude bonsaje potřeba zalít určitě nejméně jednou denně. Může se stát, že budou potřeba zalít i dvakrát denně, tj. ráno a večer. Naopak v zimním období, v období tzv. klidu, jim bude stačit zálivka jednou týdně.
-
Půda nikdy nesmí zcela vyschnout
U bonsají platí více než kde jinde, že půda nesmí zcela vyschnout. Jakmile je tedy světlejší nebo se začíná oddělovat od kraje misky či květináče, ihned bonsaj zalijte.
-
Zalévat nejprve ke kořenům, pak i na listy
Bonsaje je nejlepší zalévat kropicí konví, a to nejprve ke kořenům, a jakmile je půda nasáklá vodou, můžeme pokropit i listy. Díky tomuto způsobu se listy nepopálí od sluníčka.
-
Drenáž je důležitá
Při zálivce dbáme na to, aby drenážním otvorem odtekla přebytečná voda do misky. V misce ji však nenecháme stát, ale vylijeme ji. Bonsaj totiž nesmí stát v trvale přemokřené půdě, to by jí uhnily a odumřely kořeny.
-
Tekuté hnojivo
Pokud chceme bonsaje hnojit tekutým hnojivem, pak jej smícháme s vodou při zálivce. Takto se dostane ke kořenům. Poměry živin jsou uvedeny na obalu hnojiva.
-
Práškové či granulové hnojivo
Na bonsaje se můžeme také zakoupit práškové či granulové hnojivo, to potom aplikujeme alespoň hodinu po zálivce, protože pokud bychom dali toto hnojivo na suchý povrch, mohlo by spálit citlivé kořeny.
-
Stejně jako jiné rostliny hnojíme i bonsaje pouze od jara do podzimu (cca od března do září).
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz